"Günlük Kişisel Gazete"

Blog Yazarı

Hussoloji, 2005 yılından beri kişisel blog yazmaktadır.

4.08.2007

Çinli Kediler!


Evet dünyanın en bahtsız kedileri sanırım Çin'de yaşayanlar. Çünkü başlarından bela eksik olmuyor. Bilindiği gibi Çinliler kedi yemeyi çok seviyorlar. Yukardaki kafeslenmiş kedi ve köpekler de "yenilmek" için satılmayı bekliyorlar. Bir yabancı medya kuruluşu resmin altına kocaman "sales as food" diye not düşmüş...


 


  


Zamanında Çin'de yaşanan kıtlık nedeni ile bu tarz bir beslenme rejimi oluştuğu söyleniyormuş. Bana pek inandırıcı gelmedi ama o zamandan kalan bu alışkanlık artık bir damak tadına dönüşmüş olmalı ki adamlar bu huylarından vazgeçmiyorlar.


 


Ama bu alışkanlığa karşı hayvanseverler de boş durmuyorlar. Örneğin pişirilmek üzere 800 adet kediyi lokantalara götüren bir kamyonun önü kesilmiş geçenlerde. Eylemciler 1700 YTL(10 BİN YÜEN) ödeyerek kedilerin hayatını kurtarmışlar.


 


Ama tabi bu çözüm değil...Aslında Çin hükümetinin bu konuda bir adım atması gerekiyor.Bir de ilginç olan , kıtlık dönemi alışkanlığı olan kedi tüketimi, en çok da Çin'in zengin olan bölgesi güneyde yapılıyor...Bu da ayrıca araştırılması gereken bir konu...Kedi ve köpekleri kurtaracak bir çözüm oluşur diye umut etmekten başka çare yok...

Paylaş:

4 yorum:

 1. Çinlilere bilmiyorumda otelde çalıştığım için biliyorum korelilerin kokusun bir başka oluyor yanların 1 metre yaklaştınızmı o kokuyu alabiliyorunuz sanırım beslenmeden kaynaklanıyor:)

  YanıtlaSil
 2. Evet sanırım bunu ben de duymuştum...
  Kullandıkları ağır baharatlardan kaynaklanıyor diye biliyorum...

  YanıtlaSil
 3. Zamanında Çin?de yaşanan kıtlık nedeni ile bu tarz bir beslenme rejimi oluştuğu söyleniyormuş.
  ----------
  Eğer bu zaman yakın geçmişimiz oluyorsa Çin-Japon savaşı sırasında olabilir. Belgeselini seyretmiştim.
  Dışarıdan göründüğünde mülayim bir görüntüsü olan (en azından sultanahmet civarına gelenlerdeki izlenimim) Japonlar Çinlilere etmediğini bırakmamışlar. Çinlilerde az değiller yani. Japonlardan kaçarken arkalarında hiç bir şey bırakmadan tarladaki ürünleri, kendi evlerini yakarak, tren raylarını bile sökerek çekilmişler ve sanayisini yeraltına yerleştirmişler.

  Ama ben zannetmiyorum böyle bir zamanda çinlilerin kedi köpek etinin tadını beğenip müptelası olacaklarına. Çok eskilere dayanıyordur.

  YanıtlaSil
 4. kesinlikle insanlığa sığmayan bi şey. ama müslüman ülkelerdeki kurban bayramı ve ayrıca her türlü hayvanın yenmesi de aynı şekilde insanlığa sığmayan ilkel davranışlar. et zaten insan vücuduna zararlı. ve onlar da bizim kadar canlı ve ölmek istemiyolar. bi gün bizden daha zeki varlıkların gelip canlı canlı derimizi yüzüp kaynar suda pişirdiklerini nasıl asla kabullenemezsek bu hayvanlara yapılan da aynı şeydir. hayvan eti yenmesine hayır

  YanıtlaSil

Copyright © Hussoloji | Powered by Blogger Design by ronangelo