"Günlük Kişisel Gazete"

Blog Yazarı

Hussoloji, 2005 yılından beri kişisel blog yazmaktadır.

8.03.2011

Çin ve AB

Son yapılan istatistiki ölçümlere göre Japonya'yı geçen Çin, ABD'den sonra ekonomik olarak dünyanın ikinci devi olmuş durumda. Bir yandan ABD ve AB'de derinleşen ekonomik kriz diğer yandan her sene büyüme rekorları kıran bir Çin Devleti söz konusu.


AB ülkeleri büyük borç krizleri yaşıyor. Almanya ve birçok Avrupa ülkesinde yoksulluk sınırının altında yaşayanların sayısı her geçen gün artıyor. Alman istihbaratçı Ernst Uhrlau'nun tesbitine göre: "İslamcılar, küresel mali krizi Batı sisteminin zayıfladığının ve yenilebileceğinin kanıtı olarak görüp cesaretlendi".


Cesaretlenen sadece İslamcı rejimler ya da ülkeler değil, Çin de durumun farkında...


Keza Portekiz ve Yunanistan gibi ülkelerde de derin ekonomik krizler var. Çin 2 Trilyon dolara yaklaşan dev bir rezerv ile ABD'ye sonsuz kredi açmış gibi görünüyor. Sürekli devlet tahvillerine yatırım yapan Çin, şimdi de gözünü Portekiz ve Yunanistan gibi ekonomilere dikmiş durumda.


ABD ise muhtemel krizlerden daha az etkilenmek için Çin tarafından yapılan ihracatı kontrol etmeye çabalıyor. Tasarruf önlemleri ile beraber gelen iç tüketimdeki daralma bu sıralar dünya ekonomisini etkiliyor.


Çin ise enerji haritalarını düzenlemek için durmadan yeni anlaşmalar yapıyor. Rusya ile doğalgaz anlaşmaları ve keza altın yatırımları ile sürekli büyüyen bir dev görünümünde.


Sözün özü "uluslararası sistem" ekonomik anlamda ciddi bir şekilde Asya'ya kayıyor. Bunun siyasi alandaki yansımaları bir süre sonra kendisini daha çok hissettirecektir.

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Copyright © Hussoloji | Powered by Blogger Design by ronangelo