"Günlük Kişisel Gazete"

Blog Yazarı

Hussoloji, 2005 yılından beri blog yazmaktadır.

28.08.2019

Hong Kong Protestoları Zaman ÇizelgesiHong Kong'da nisan ayında suçluların iade yasasına karşı protestolar şeklinde başlayan ve daha sonra giderek şiddetlenen gösteriler daha kapsamlı taleplere dönüşmüş durumda. Protestoların başladığı haziran ayından günümüze olayların bir zaman çizelgesini hazırlamaya çalıştım. 

3 Nisan 2019-Hong Kong hükümeti, suçluların iadesi ile ilgili yasa değişikliğini meclise getirdi.

9 Haziran 2019-İlk büyük protestoda yaklaşık “bir milyon insan” yürüdü.

12 Haziran 2019-Protestocular yolları kapattı ve hükümet binalarına saldırmaya başladı. Ardından polis müdahalesi geldi.

Carrie Lam, tasarıyı askıya aldı

15 Haziran 2019-Hong Kong lideri Carrie Lam, tasarıyı askıya aldığını açıkladı.

16 Haziran 2019-Yaklaşık iki milyon insanın yürüdüğü Hong Kong tarihinin en büyük gösterisi meydana geldi. Protestocular; söz konusu yasanın geri çekilmesini, Carrie Lam’ın istifasını ve polisin sert müdahalesi ile ilgili soruşturma yapılmasını talep etti.

21 Haziran 2019-Protestocular, polis merkezini ablukaya alarak 15 saatlik bir gösteri yaptı.

Göstericiler yasama meclisini işgal etti

1 Temmuz 2019-Hong Kong’un İngiltere’den Çin’e devredilmesinin yıldönümünde, Yasama Konseyi (LegCo) binası protestocular tarafından işgal edildi.

21 Temmuz 2019-Protestocular Çin'in Hong Kong'daki İrtibat Bürosuna saldırdı. Aynı gece, beyaz gömlek giymiş gruplar Yuen Long istasyonunda protestoculara ve taşıtlara saldırdı.

27 Temmuz 2019-Yuen Long Tren istasyonunda yaşanan saldırıyı kınamak isteyen binlerce kişi gösterinin polis tarafından yasaklanmasına karşılık, Yuen Long’da toplandı. Polis biber gazı ile müdahale etti. 24 kişi yaralandı.

28 Temmuz 2019-Gösteriler Causeway Bay alışveriş bölgesinde ve merkezi hükümetin irtibat ofisinin önünde devam etti. Polis biber gazı ile müdahale etti.


HKMAO Ofisi ilk defa basın açıklaması yaptı

29 Temmuz 2019-Çin Devlet konseyine bağlı Hong Kong Macau İşleri Ofisi (HKMAO) Hong Kong ile ilgili ilk defa basın açıklaması yaptı. Açıklamada Hong Kong yönetimi ve polisine destek yinelenirken, askeri bir müdahale ilgili sorulara cevap verilmedi.

30 Temmuz 2019-44 göstericinin gözaltında bulunduğu karakol önünde gösteriler düzenlendi. Polis müdahale etti. Bu arada 44 kişi ilk defa "isyancılık" ile suçlandı. Kefaletle serbest bırakıldılar.

30 Temmuz 2019-Sabah saatlerinde Hong Kong metrosundaki tren seferleri göstericilerin "tren kapılarını" kapatması sonucu yapılamadı işlerine gitmeye çalışan insanlar farklı vasıtalara yöneldi.

30 Temmuz 2019-Bloomberg; Beyaz Saray'dan kimliğini açıklamayan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde Çin Ordusunun bazı birimlerinin Hong Kong sınırında yoğunlaştığını ve bir hareketlilik olduğu haberini geçti.

Çin; olaylar ABD'nin eseri açıklamasını yaptı

30 Temmuz 2019-Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying; Hong Kong'daki protestoların "ABD'nin eseri" olduğunu belirterek ABD'nin dünyaya bir açıklama "borçlu" olduğunu söyledi.

1 Ağustos 2019-Hong Kong'da bulunan garnizon komutanı protestolara ilk kez değinerek, bu gösterilere "müsamaha edilmemesi gerektiğini"söyledi. Ayrıca garnizon tarafından içinde "isyanlara müdahale tatbikatlarının" görüntülerinin de bulunduğu bir video yayınlandı.

2 Ağustos 2019-Hong Kong'da çalışan binlerce "memur" göstericileri desteklemek için miting düzenledi. Yabancı basında Çin'in Hong Kong'da "sıkıyönetim" ilan edeceğine dair haberler yer aldı.

Göstericiler Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağını indirdi

3 Ağustos 2019-Hong Kong'da protestocular tarihi limandaki Çin Halk Cumhuriyeti bayrağını indirdiler.

5 Ağustos 2019- Hong Kong genelinde hizmetlerin tamamen durduran bir grev gerçekleşti. Hong Kong yöneticisi Carrie Lam, Hong Kong'un "çok tehlikeli bir durumun eşiğinde" olduğunu söyledi.

6 Ağustos 2019- Çin, Hong Kong protestocularını "ateşle oynamamaları" gerektiği yönünde uyardı.

9 Ağustos 2019-Hong Kong yöneticisi Carrie Lam; "Merkezi hükümet, HK hükümetinin ve HK polisinin durumun üstesinden gelebileceğine inanıyor. Ancak Hong Kong'daki durum daha da kötüye giderse oturup seyretmeyecek". dedi. Hong Kong'da 2014 ve 2016 yılındaki protestolarda başarılı bir yönetim sergileyen emekli polis "Alan Lau" tekrar Hong Kong polis kadrosuna alındı.

11 Ağustos 2019- Metro istasyonunda şiddetli çatışmalar yaşandı. Bir gösterici gözünden yaralandı. İngiltere dışişleri bakanı Dominic Raab; HK yöneticisi Carrie Lam'a "anlamlı diyalog ve olaylar ile ilgili bağımsız bir soruşturma çağrısında" bulundu. Göstericilerin kitlesel mitingler yerine farklı yerlerde toplanarak polisin gücünü kırmaya çalıştığı ve Bruce Lee'den esinlendikleri "su gibi ol" (be water) taktiğini kullanarak taktiksel değişiklikler yaptıkları gözlendi.

Çin; terörizmin ilk işaretlerinin belirdiğini söyledi

12 Ağustos 2019- Göstericiler Hong Kong havalimanında toplandı ve yüzlerce uçuş iptal oldu. Çinli yetkililer Hong Kong olaylarında 'terörizmin ilk işaretlerinin belirdiğini' söyledi. İngiltere Hong Kong'daki son şiddet olaylarından endişe duyduğunu açıkladı.

14 Ağustos 2019-Hong Kong’da devam eden gösteriler giderek yoğunlaşırken, Çinli yetkililer ABD Donanmasına ait iki geminin Hong Kong limanını ziyaret etme talebini reddetti. Trump; Hong Kong olayları ile ilgili bir tweet atarak Çin'in Hong Kong sınırına asker gönderdiğini söyledi ve itidal çağrısında bulundu.14 Ağustos 2019-Hong Kong havalimanında yapılan polis müdahalesi sırasında Global Times gazetesi muhabiri bir gazeteci ile bir polis göstericiler tarafından dövüldü.

15 Ağustos 2019-Göstericiler havalimanında yaşanan görüntüler nedeniyle çeşitli posterler yayınlayarak Hong Kong halkından özür diledi. Batı kaynaklı çeşitli gazetelerden Çin'in Hong Kong sınırında bulunan Shenzen'e asker yığdığı haberleri dolaşıma girdi. Trump uzun süredir pek ilgilenmediği Hong Kong ile ilgili bir tweet atarak Çin'in Hong Kong'a “insanca” davranması gerektiğini söyledi.

15 Ağustos 2019-Çin'in İngiltere büyükelçisi Liu Xiaoming; Hong Kong protestoları için "Bence bazıları hala Hong Kong’u İngiltere’nin bir parçası olarak görüyor. İngiltere karışmamalı!" dedi.

16 Ağustos 2019-Hong Kong merkezli faaliyet gösteren Cathay Pacific isimli havayolu şirketinin yöneticisi Rupert Hogg istifa etti.


Gösteriler yeniden kitleselleşti18 Ağustos 2019-On binlerce protestocu Hong Kong'un Victoria Parkında toplandı. Protestocularun parçalı ve radikalize gösteriler yerine yeniden kalabalık mitinglere yöneldiği gözlendi.

19 Ağustos 2019-Protestocular Hong Kong'da basın toplantısı düzenledi. Protestocuların lidersiz ancak bir platform olarak işlev görebilecek bir yapı inşa etmeye çalıştıkları gözlendi. Trump; Çin yönetiminin Hong Kong'da şiddet kullanması halinde ticaret görüşmelerinin zarar göreceğini söyledi. Çin'li e-ticaret şirketleri Hong Kong'a kask, şemsiye ve maske satışlarını durdu.

19 Ağusto 2019- Çin haber ajansı Xinhua News'in twitter üzerinden sponsorlu tweetler yayınladığı ve facebook'ta reklamlar verdiği iddia edildi. Twitter ve Facebook; Çin'i Hong Kong'lu protestoculara karşı dezenformasyon kampanyası yapmakla suçladı.Twitter; dezenformasyon kampanyası ile ilgili 936 hesabı askıya aldığını ve devlet tarafından kontrol edilen haber kuruluşlarının platformda reklam vermesini engellediğini açıkladı.

20 Ağustos 2019-Hong Kong lideri Carrie Lam, diyalog ve karşılıklı saygı çağrısı yaptı.

21 Ağustos 2019-Çin Dışişleri Bakanlığı, Hong Kong'daki İngiltere konsolosluğu çalışanı Simon Cheng'in ana kara Çin'de gözaltına alındığını doğruladı. Bakanlık sözcüsü Shuang, Simon Cheng'in Çin'in Shenzhen kentinde 15 günlük idari gözaltına alındığını söyledi.

22 Ağustos 2019-Hong Kong'un önde gelen bankaları gazetelere tam sayfa ilan vererek Hong Kong'da "toplumsal düzenin sağlanması" çağrısında bulundu.

23 Ağustos 2019-Google; YouTube'da Hong Kong protestoları ile ilgili 'koordineli bir etki operasyonu' belirtileri gösteren 210 kanalı engellediğini açıkladı. Hong Kong’da 135 bin kişinin katıldığı ve 60 km olarak ölçülen bir insan zinciri oluşturuldu. Hong Kong yolu (Hong Kong Way) denilen zincir akla "Baltık yolu"nu getirdi.

(Baltık yolu, 1989'da Sovyetler Birliğinden ayrılmak ve bağımsız olmak isteyen Estonya, Letonya ve Litvanya'dan yaklaşık 2 milyon insanın 680 km uzunluğunda bir insan zinciri oluşturmasına verilen isim.)Gösterilerde "şiddet" geri döndü

25 Ağustos 2019-Hong Kong'da olaylar yine kontrolden çıktı. Polis ilk defa havaya ateş açtı ve su ile müdahalede bulundu. Polis ve göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Hong Kong'da protestocular yüz tanıma kameralarının bulunduğu direkleri yerinden sökmeye başladı.

25 Ağustos 2019-Çin devlet ajansı Xinhua tarafından yayınlanan bir yazı Hong Kong’a bugüne kadar gönderilen en güçlü müdahale sinyali olarak yorumlandı. Yazıda Çinli lider Deng Xiaoping’in şehirde huzursuzluk olması durumunda merkezi hükümetin “müdahale etmesi gerektiği” şeklindeki sözleri alıntılandı. Xinhua ajansının yorumunda özetle şunlar yazılmış: “Hong Kong’daki son olaylar normal gösterilerin ve mitinglerin ötesine geçti ve “renkl devrimleri” hatırlatmaya başladı. Bu tür eylemlerin yasalara uygun olarak ele alınmaları gerekiyor.” 

26 Ağustos 2019-G7 zirvesinden yapılan açıklamada; 1984 yılında imzalanan Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonunun Hong Kong’taki varlığı ve önemi vurgulandı ve şiddetten kaçınılması istendi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, G7 liderlerinin Hong Kong’da neler olduğuna dair "derin endişelerini" ifade ettiğini belirtti.

27 Ağustos 2019-Çin, G7 ülkelerini Hong Kong'un işlerine  “karışmak” ile suçladı. Çin dışişleri sözcüsü, hiçbir ülkenin şehre müdahale hakkına sahip olmadığını söyledi.

Hong Kong hükümetinden "acil durum yasası" iması


27 Ağustos 2019-Carrie Lam yaptığı açıklamada, hükümetin “şiddete ve kaosa son vermek için” mevcut yasaları kullanacağını söyledi. (Hong Kong’da 1922’de kabul edilen  Acil Durum Yönetmeliğine (The Emergency Regulations Ordinance) göre, HK lideri “acil durum veya kamu güvenliğinin tehlikeye düştüğü durumlarda” kamu yararını göz önünde bulundurabilecek “herhangi bir düzenleme yapma” yetkisine sahip. Bu düzenlemeler arasında; sansür, yayınların kontrolü, tutuklama, gözaltına alma ve sınır dışı etmenin yanı sıra, mülklerin aranması veya herhangi bir mülkün kontrolü gibi sert tedbirler de mevcut.


28 Ağustos 2019-Çin dışişleri bakanı Wang Yi, Hong Kong'da yaşanan olayların, 1997 yılından beri yaşanan en büyük kriz olduğunu belirtti. Wang ayrıca Hong Kong'un bu zorlukların üstesinden gelebileceğini söyledi.


28 Ağustos 2019- Çin, G7 ülkelerini Hong Kong'un işlerine  “karışmak” ile suçladı. Çin dışişleri sözcüsü, hiçbir ülkenin şehre müdahale hakkına sahip olmadığını söyledi.


28 Ağustos 2019- Çin'in Xinhua ajansı tarafından yayınlanan yazıda Deng Xiaoping'in “Hong Kong'da kargaşa olursa, merkezi hükümetin müdahale etmesi gerekir." şeklinde sözlerini alıntılaması Pekin'in Hong Kong'a gönderdiği en güçlü müdahale sinyali olduğu belirtiliyor.

29 Ağustos 2019- Çin Ordusu, Hong Kong garnizonunda bulunan askeri personelin rutin bir rotasyona tabi tutulduğunu açıkladı. Hafta sonunda büyük mitinglerin yapılması beklenen Hong  Kong'a yeni askeri birliklerin gelmesi "müdahele olabilir mi" sorularını yeniden gündeme getirdi.

29 Ağustos 2019- Bu arada Hong Kong polisi protestocuların cumartesi günü yapmayı düşündükleri mitinge izin vermedi. Bugüne kadar kentte düzenlenen büyük mitinglerde öne çıkan Civil Human Rights Front (CHRF) ise karara itiraz edeceklerini açıkladı.Protesto liderleri tutuklandı

30 Ağustos 2019- Hong Kong'da aralarında 2014 yılındaki şemsiye hareketinin lideri Joshua Wong'un da bulunduğu protesto liderlerinin bir kısmı gözaltına alındı. Gözaltıların cumartesi günü yapılacak büyük miting öncesi gelmesi dikkat çekti.Tutuklanan şahıslardan Wong ve Chow aynı gün kefaletle serbest bırakıldı. CHRF 31 Ağustos 2019 tarihinde düzenlenmesi planlanan mitingi iptal edeceğini açıkladı.

1 Eylül 2019- Hong Kong'da protestocular Hong Kong havalimanına girişi engellemeye çalışıyor. Eylemler yeniden metro istasyonları ve havalimanı civarında yoğunlaşmış durumda. Hong Kong havalimanına giden tren seferleri iptal edildi.

1 Eylül 2019-Hafta içinde tutuklanıp serbest kalan Joshua Wong, The Economist'e bir yazı yazdı. Wong, uluslararası kamuoyunu Hong Kong'a yardım etmeye çağırdı.

2 Eylül 2019-Hong Kong Polisi hafta sonu yaşanan olaylarda 159 kişi tutuklandığını açıkladı. Haziran ayından bu yana tutuklanan göstericilerin sayısı 1,117'ye çıktı. Hong Kong'da protestocuların Çin Halk Cumhuriyeti bayrağını indirip yaktığı haberleri geliyor. Daha önce de göstericiler benzer şekilde bayrak indirip denize atmıştı. Hong Kong'da okulların ilk gününde bir çok okulda öğrencilerin eğitimi "boykot" ettiği belirtiliyor.

Xinhua; Çin'i karıştırmaya çalışanların sonu yaklaşıyor dedi

2 Eylül 2019-Çin'in devlet ajansı Xinhua'da çıkan bir yorumda "Hong Kong'u karıştırmaya ve Çin'i kızdırmaya çalışanların sonu yaklaşıyor." denildi.
Çin Devlet Konseyi Enformasyon Bürosu 3 Eylül 2019 tarihinde Salı günü  Hong Kong'daki son durum hakkında bir basın toplantısı düzenleyecek. Basın toplantısına Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi sözcüsü Yang Guang ve Xu Luying'in katılması bekleniyor.


3 Eylül 2019-Reuters'in yayınladığı ses kaydında HK yöneticisi Carrie Lam bir toplantıda konuşuyor. "Elimden gelse istifa ederdim. Çin'in HK'ya asker gönderme konusunda bir planı yok. Politik çözüm için seçenekler çok kısıtlı." Lam ses kaydının yayınlanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında "ben özellikle bu zor zamanlarda asla istifa etmeye çalışmadım. Kolay değil zor olanı seçtik." dedi.

3 Eylül 2019- Hong Kong ve Macau İşleri Ofisi bir basın toplantısı düzenledi. Hong Kong’daki olaylar ile ilgili söz konusu kurum tarafından düzenlenen üçüncü basın toplantısı. Sözcü Yang Guang "birkaç çetenin hareketleri artık sınırı aştı. Bu davranışlar herhangi bir ülkede, herhangi bir yasal sistem altında şiddet içeren suçu meydana getirir." dedi. Guang; "Hong Kong'u ekonomi ve geçim problemleri ile ilgili temel sorunları çözmek için daha etkili politikalar ortaya koymaya teşvik ediyoruz. Ayrıca Carrie Lam ve ekibini HK gençliği de dahil farklı gruplarla yapıcı görüşmeler yapmaya devam etmelerini destekliyoruz." dedi.

3 Eylül 2019- Özet olarak HKMAO ofisinin bugün yaptığı açıklamalar;
-HK yönetimine tam destek. (Acil durum yasası dahil)
-Müdahale olasılığı masada durmaya devam ediyor.
-Protestocuların taleplerine dönük herhangi bir taviz yok.Hong Kong yöneticisi Carrie Lam "yasa tasarısını" geri çektiklerini açıkladı

4 Eylül 2019- Hong Kong yöneticisi Carrie Lam, suçluların iadesine yönelik yasa tasarısını resmi olarak geri çektiklerini açıkladı. Geçen gün tutuklanıp serbest kalan Joshua Wong ise Lam'in hamlesinin "çok geç" kaldığını ve diğer taleplerin de dikkate alınması gerektiğini söyledi. Bu arada Hong Kong Polisi haziran ayından beri devam eden gösterilerde toplam 1183 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

6 Eylül 2019-Çin'i 12'nci kez ziyaret eden Almanya Başbakanı Merkel, Hong Kong'da barışçıl bir çözüme ihtiyaç olduğunu söyledi. Hong Kong'da gösteriler devam ediyor. Özellikle Mong Kok polis merkezi çevresi  ile MTR istasyonunda yoğunlaşan olaylar Cuma gününün hareketli geçmesine neden oldu.8 Eylül 2019-Hong Kong'da bazı protestocular MTR istasyonunun girişinde ateş yaktı. Global Times editörü Hu Xijin; Pelosi ve McConnel'e bunun demokratik bir protesto olup olmadığını sordu. Hong Kong'da devam eden gösterilerde ilginç şeyler yaşanmaya devam ediyor. Bir grup protestocu Trump'ı şehri "özgürleştirmeye" çağırdı. Ayrıca Bugün yapılan gösterilerde protestocular ABD'ye çağrıda bulunarak "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasasının" geçmesini talep ettiler.

8 Eylül 2019-Hong Kong'daki Demosisto partisinin kurucusu ve gösterilerde öne çıkan isimlerden biri olan Joshua Wong, kefalet kurallarını ihlal ettiğinden dolayı bugün hava limanında tekrar tutuklandı.

8 Eylül 2019-Çin devlet medyası Hong Kong'daki olaylar konusunda tavrını giderek sertleştiriyor. 8 Eylül 2019 tarihinde çıkan yazıda özetle şöyle denilmiş;
"Hong Kong Çin'in ayrılmaz bir parçasıdır. Her türlü ayrılıkçılık ezilecektir. Merkezi hükümetin sabrını test etmekten vazgeçin." Ayrıca yazıda pazar günü ABD elçiliği önünde yapılan mitingin yabancı güçlerin protestoların arkasında olduklarının kanıtı olduğu belirtilmiş.

9 Eylül 2019-Hong Kong'da öğrenciler protestoları desteklemek amacıyla insan zinciri oluşturdu. Bu arada Hong Kong'a gelen turist sayısından Ağustos ayında yüzde 40 düşüş yaşandı.

9 Eylül 2019-Hong Kong'daki Demosisto partisinin kurucusu olan muhalif isim Joshua Wong serbest kalmasının ardından Almanya'ya seyahat etti.

10 Eylül 2019- Hong Kong'lu muhalif Joshua Wong Berlin ile Hong Kong'u karşılaştırarak Hong Kong'un "yeni soğuk savaşın" Berlin'i olduğunu söyledi. Hong Kong yöneticisi Carrie Lam, Hong Kong’un işlerine yabancı parlamentoların müdahale etmesine üzüldüğünü ve şiddetin tırmanmasının şehirdeki sosyal sorunları çözemeyeceğini belirtti.


Göstericiler ne istiyor?

İade yasasının kaldırılması talebi ile başlayan gösteriler yeni talepler ile giderek genişleyen bir liste haline gelmiş durumda. Bu talepler şöyle sıralanıyor;


-İade yasasının tamamen kaldırılması.(Carrie Lam, tasarıyı geri çektiklerini açıkladı)
-Tutuklananların serbest bırakılması ve aklanması.
-Göstericiler ile ilgili "İsyan" ve "isyancı" kelimelerinin kullanılmaması.
-Yaşanan şiddet olayları ile ilgili bağımsız bir soruşturma yapılması.
-Hong Kong yöneticisi Carrie Lam'ın istifa etmesi.
-Hong Kong seçimlerinde genel oy hakkı tanınması.

Çin tarafından ise taleplere dönük herhangi bir açıklama yapılmazken söz konusu gösterilerin batı merkezli eller tarafından maniple edildiği dile getiriliyor. Şehirde kamu güvenliğinin tehlikeye düşmesi durumunda merkezi hükümetin müdahale edebileceğinin altı özellikle çiziliyor. 

Hong Kong yöneticisi Carrie Lam'ın "iade yasasının" geri çekileceğini yasaklaması kentteki tansiyonu düşürmedi. Protestocular diğer dört isteğin de yerine getirilmesi için gösterilere devam ediyor.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Copyright © Hussoloji | Powered by Blogger Design by ronangelo