Beyaz Türkler!

Genelde Oray Eğin'in yazılarında karşılaştığımız bir kavramdır Beyaz Türkler... Bugün yaşadığımız bir çok çatışmada elit tarafı işaret eden bir kavram. Anayasa tartışmaları içerisinde en çok konuşulan konulardan birisi Kuvvetler Ayrılığı meselesi ile Türban konusuydu...Üniversitelerde Türban yasağının kaldırılmasının önünü açan düzenlemeye karşı toplumsal bir takım kurum ve kuruluşlardan sert tepkiler geldi... Bu tepkileri bir yana koyuyoruz ve geliyoruz hafta içi Prof. Dr. Şerif Mardin hocanın röportajında geçen "Türkiye Malezya olur mu?" tartışmasına... Orda da ılımlı islam modeli ile başlayan süreç şu anda şeriata doğru ilerliyormuş! Böyle iddialar varken salim kafa ile düşünmek ve analiz yapmak gerçekten zor. Ancak konsantre olalım ve bugüne kadar farklı bir ülkede mi yaşıyorduk diye düşünelim...Yoksa her şey AKP başa geldikten sonra mı oldu? Bu ülkede Milliyetçi Cepheler, Refah Partileri,Milli Selametler yok muydu? O zamandan beri aynı tas aynı hamam, aynı tartışmalar ısıtılıp ısıtılıp önümüze getiriliyor. Hele şu son 10 yıldır irtica kaynaklı haberlerle doldu taştı medya...

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri bu derin tartışmayı yaşıyor malesef...Bir tarafta bürokrat bir elitist kesim ki bazıları onları Beyaz Türkler olarak adlandırıyor...Hatta Osmanlı'dan bu yana gelen bu bürokrat kesimin çocuklarının şu anda ünlü işadamları olduğu ve hepsinin Türkiye'nin önemli zenginleri arasında olduğu ile ilgili de bir kitap yayınlanmıştı hatırlarsınız... Beyaz Türkler'in karşısında ise Siyah Türkler ya da son dönemlerde parasal olarak büyüyen ve burjuvalaşan yine bazı yazarlar tarafından Büfeci İslam, İslami Burjuva olarak adlandırılan ve gizli gündemleri (secret agenda) oldukları iddia edilen hatta siyasete de iktidar partisi ile sirayet ettikleri iddia edilen bir kesim var...

Çatışma buradan kaynaklanıyor ve bu mesele yıllardır ; laiklik,türban ve irtica gibi tartışmalar etrafında alevlenip duruyor... Gerilimden beslenen bir siyasi yapılanmamız var, bu yapıdan herkes bir şekilde kendine pay çıkartıyor.

Oysa senelerdir aynı konuları tartışan ve atılım gerçekleştirme konusunda hep geciken ülkemiz sadece geri kalıyor o kadar. Son yapılan türban tartışmalarında ilgimi çeken bir nokta da , başı açık bayanların baskı altında kalabileceği problemi idi. Şimdi bu olasılık üzerinden yapılan bir türban tartışmasının çözümü olmaz zaten...Ona bakarsanız toplum içinde giyim ve kuşam açısından farklı olan herkesi , diğerlerine karşı bir baskı unsuru olarak görmeliyiz o zaman!

Sorun şurada. Üniversite içinde türban takılmasının yasak olması demokratik bir gereklilik midir? Eğer öyle ise zaten bu konuda yorum yapmanın bir anlamı yok...Medyayı izlemek yeter de artar bile... En iyisi kontrollü gerginlik o zaman!

Ne dersiniz?

Yorum Gönderme

0 Yorumlar