3.Köprü


  İstanbul?un trafik sorunu inanılmaz bir kaos eşliğinde devam ediyor. Başka bir ülkede olsa bütün ülkenin ve devletin seferber olması gereken bir sorun bizde haliyle normal karşılanıyor?

  Bu aymazlığa denecek bir şey yok zaten ancak bu kilit sorun için atılmayan adımlar da yok değil. Örnek için 3. Köprü tartışmalarına bakabilirsiniz. Şimdiden hararetli bir "çevre mahvolur" tartışması başladı. Aynen 1. ve 2. Köprüde yapılan tartışmalar gibi?  Sorunun öncelikle acilen çözülmesi gerektiğini belirtmek lazım. Çünkü Anadolu yakasından Avrupa yakasına belli saatlerde gelmek adeta bir işkenceye dönüşüyor.Bu durum Avrupa Yakasından Anadolu yakasına geçmek için de geçerli. Peki 3. köprü bir rahatlama sağlar mı? Yapılan açıklamalara göre 3. Köprü transit geçişler için kullanılacak. Bu da şehir trafiğindeki kamyon ve otobüslerin temizlenmesi anlamına gelir?  Peki tek şoförlü araçların akibeti ne olacak. Sabah trafikte en çok dikkat çeken noktalardan birisi de içerisinde tek kişi bulunan bu araçlar?Toplu taşıma konusunda yeterli olsak da özel aracından vazgeçmeyen bir kitle de mevcut?Bu koşullarda bu sorun nasıl düzeltilir?3.4.ve 5. köprü derdimize derman olur mu bilemem ancak şu var ki trafikte anlamsız şekilde saatlerce beklemek çok trajik?

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

 1. yaşasınnnnnnn
  bu gun cumaaa kocaman mutlu ve kocaman eglenceli
  bir hafta sonu diliyorummm sanaaa

  YanıtlayınSil
 2. fırat baydar19 Ocak 2012 22:34

  yazınızda toplu ulaşım sistemlerinin yeterliliğinden bahsetmişsiniz. kesinlikle yeterli değildir. bu yüzden insanlar dünyanın en pahalı yakıtı ile işlerine gidiyorlar.
  tek kişilik araçlarla seyahat konusunda haklısınız bunun için bilinç gerekiyor.

  3. köprüden eğer sadece transit geçiş olacaksa bu istanbul trafiğinin sadece %10u eder. bağlantı yolları yapılırsa diğer araçlar da bu köprüyü kullanır anca bu sefer o bölgedeki araziler cazibe merkezi olur orada yeni semtler oluşur ve köprü kendi trafiğini yaratır. asıl istenen de budur. tarım arazisi ve ormanlık arazi vasfındaki yerleri ucuza kapatıp rant sağlamak.

  bunu tahmin etmek için alim olmaya gerek yok plansız ve
  hızla gelişen birkaç yıl öncesinde orman olan kavacık ve ümraniye bölgesine bakmanız yeterlidir.

  YanıtlayınSil