Olympus f340


  Bir süredir Dijital Fotoğraf Makineleri ile ilgili sağda solda fiyat bakıyorum. Hem ucuz hem de kaliteli bir şeyler ararken ( cep telefonu 2 Mp yetmiyor artık) karşıma Olympus F340 adlı model çıktı. Şimdi eminim bir çok kişi değişik markalardan sürüyle öneri sunacaktır. Ancak yok zoom?du yok megapikseldi insanın kafası karışıyor.


  Böyle olunca da devreye maalesef ?fiyat? giriyor.Bu makinenin özelliklerinden bazıları şunlar:
 • 1/2.35" boyutlu ccd algılayıcı ile 8 milyon kayıt edilebilir piksel

 • 35mm formatında 36 - 180 mm{f/ 3.5 - 5.6}'ye eşdeğer odak aralığı

 • iso64-3200 algılayıcı hassasiyet aralığı

 • 1/2-1/2000sn enstantane aralığı

 • 2,7" lcd

 • 96.9 x 57.5 x 22.6 mm , 116gr pilsiz ağırlık


 Bu özelliklerin çoğu benim için aslında bir şey ifade etmiyor. Görüntü kalitesi yani piksel olayı iyi olsun da gerisi nasıl olsa standarda yakındır. 8 Mp olan bu makine benim ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılar durumda... Fiyatına gelince amazon.com fiyatı şu anda 199 $... Hiç de fena değil gibime geliyor. Aynı sınıftan diğer makinelere bakınca ortalama 250-300 dolar arasın bir fiyat çıkıyor karşımıza...


  Ve fakat bu makineyi İstanbul?da henüz bulamadım. İlla ki gelmiştir ancak ilk bulduğum anda satın almayı düşünüyorum... Ya da kafayı yiyip 12 MP ve profesyonel bir şey de alabilirim. Elektronik marketlere girdiğim zaman büründüğüm ruh hali beni korkutmaya başladı :-)

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

 1. Hay allah razı olsun ben de cep telefonu ile sisli puslu resimler çekip her resimden sonra da şööyle çok kafa karıştırmayan, türkçe menüsü olan (bu makinenin menüsü türkçe değilmi? inş. öyledir) işe yarar ve fakat makul fiyatta bir makine nasıl bulurum bu işlerden anlayan bir kimseye nasıl danışırım diye düşünüp duruyordum uzun zamandır. (Bu arada Google reader'e ve alivesitesi'nin sahibi kardeşime de teşekkür edyim bu yazından onlar sayesinde haberim oldu) Net ten ben de aradım ancak sanırım satışı yok. Eminim sen araştırmaya devam edecek ve bulduğunda bu kardeşini de haberdar edeceksindir :) (ben 2 çocuk mecburiyetinden havalar ısınana kadar evdeyim araştırma imkanım sıfır ama sen öylemi... :)

  YanıtlayınSil
 2. arkadaşım ben Kazakistan'da yaşıyorum. Ben de iyi bir makine arıyordum, Sony W80 ve Olympus F-340 arasında kararsız kalmıştım. Türkiye'de henüz satılmıyor galiba çünkü fiyat karşılaştırması yapmak için araştırdım bulamadım. Burada fiyatları aynı, yaklaşık 350 YTL civarı. Ama makro çekim kalitesi farkıyla Olympusta karar kıldım. Birkaç gün içinde alacağım inşallah.

  YanıtlayınSil
 3. fatih (abhorrence)22 Eylül 2008 02:43

  hüseyin dijital fotoğraf makinası alacaksan canon öneririm A590 yahut A580 fiyat olarakta çok uygun durumda diyecektim ama almışsındır muhakkak geç kaldım sanırım :)

  YanıtlayınSil