Reklam ve Yaratıcılık


İşte yaratıcı reklam çalışması diye buna denir. Yukarıdaki fotoğraf Moskova havaalanında çekilmiş. Mercedes?in müthiş bir reklam çalışması. Başlarda insanlar çok şaşırmış ve anladıkları zaman da inanılmaz beğenmişler...O nedenle yaratıcı zaten! Başta insanı şaşırtan ancak hemen ardından ?vay be alaman yapıyor arkadaş? dedirten o garip ruh hali... Tabi Ruslar bu cümle ile söylemeseler de , bizim havaalanında olsaydı ne olurdu merak ediyorum :-)


 


Haliyle yukardaki cümleye benzer cümleler çıkacaktır ortaya. Malum Avrupa?nın yaptığı ve bundan sonra yapacağı şeylere olan merak ve hayranımız biliniyor.


Ama şunu da kabul etmek lazım ki adamlar reklam işini bizden iyi biliyorlar. Bizde reklam dedin mi ya arka fondan bir ses ürünü tanıtır (bkz. ?tokai çakan çakmak, çakar çakmak?) ya da Cem Yılmaz çıkıp Maykıl Nayt olur :-)


Reklam dedin mi ya düz ve net olacak ya da komik olacak ki milletin aklında marka imajı kalsın... İnanın ben Cem Yılmaz?ın yaptığı reklamlarda sadece onun esprilerini dinliyorum gerisi umrumda değil...


Birçok kişi için de durum aynı sanırım. Ama dışarda ünlülerle yapılan reklamlara rastlamak baya zor. Çünkü çekmiyorlar... Adamlar neyi nasıl anlatacaklarını yüzyıllardır biliyor...Bilmiyorum bana öyle geldi...

Yorum Gönderme

1 Yorumlar