Daha Çok Çocuk!


    Başbakan geçen hafta yaptığı bir konuşmada kadınlara daha çok çocuk yapmaları konusunda telkinlerde bulundu. Normal olarak medyanın dört bir yanından çığlıklar ve tepkiler yükselmeye başladı... Şimdi ilk bakışta, işsizlik ve ekonomik bozukluk gibi sorunlarla yaşayan bir ülkede bir de dengesiz nüfus artışının nelere mal olabileceğini varın siz düşünün. Bu noktada tepkilere hak vermemek mümkün değil. Ama bu eleştirileri yapanlar genelde Avrupa ülkelerini örnek verdiler. Yani, ?bakın Avrupa?ya nüfus dengesine ne kadar dikkat ediyor.Böyle mi avrupalılaşacağız? diye yorumlarda bulundular. Oysa durum tam tersi! Avrupa özellikle İskandinav ülkeleri nüfus artışı sağlamak için ellerinden gelen herşeyi yapıyor. Bunun için yardımlar, para dağıtmalar falan! Çünkü adamlarda yaşlı nüfus giderek artıyor ve yakın zamanda nüfus transferi yapmak zorunda kalacaklar. Böyle bir şeyle karşı karşıya kalmamak için çeşitli yöntemlere başvursalar da şu anlık başarı sağlamış gibi bir görüntüleri yok.


 Başbakan?ın yaptığı açıklamaya bu açıdan bakıldığında son derece avrupai bir açıklama ortaya çıkıyor. Yani olaylara sadece kavramsal açıdan baktığımız zaman hataya düşebiliriz. Ülkemizin ekonomik refahı için tabii ki dengeli bir nüfus artışı şart! Ancak bu genç nüfusumuzun da  bir süre sonra yarı yarıya azalması anlamına gelmemeli. Dengeleri her zaman koruyabilecek yapıya sahibiz ve öyle olmalıyız...

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. Bence Avrupadan ziyade Çin ve Hindistan örneğine daha yakın bir yaklaşım. Biz gelişmiş bir ülke değiliz ve sürü(!) ne kadar artarsa kalitemiz düşecek ve daha çok sömürüleceğiz.

    YanıtlayınSil