Simit ve Zam!


Haberlerde; ?simit? olarak bildiğimiz ancak halk arasında ?susamlı tavuk? olarak bilinen geleneksel besinimize zam geleceği duyuruldu geçenlerde. 75 kuruş olacak deniliyor ve muhabirler sokaklarda insanlara ?ne olacak bu Türkiyenin ve simidin hali? diye sormaya başlamışlardı bile...Ben de araştırmacı blogcu olarak hemen en yakın fırına giderek bir simit alayım ve fiyat konusunda maraza çıkarayım istedim. Gittiğim en yakın fırındaki simit fiyatı 50 kuruş idi. Hemen en yakın fırının biraz uzağındaki diğer fırına giderek 75 kuruşa bir simit alabileceğim hayaline kapılsam da maalesef bunu başaramadım...Bu fırında da simit 50 kuruştu...


Ben bu işi çözeyim derken sokakta rastladığım simitçide simit 60 kuruştu... Aradaki fark belki de semtlerden kaynaklanıyordur. Kadıköyde bir fırından aldığım simit için 50 kuruş öderken. Aynı simidi Mecidiyeköy?den ?bu pastane simididir? denilerek 1 Ytl?ye alabildim... Ne alakası var şimdi, Pastane simidinin farkı nedir? Belki de vardır ben bilmiyorum :-)


Kısacası eskisi gibi değil ki piyasalar...Tek fiyat sanki var da kanallar da bunun haberini yapıyor. Zaten serbest piyasa diye herkes bir fiyat tutturmuş gidiyor...O açıdan ?yok zam geldi? ?yok zam gitti? diye haber yapmanın da bir manası kalmıyor...

Yorum Gönderme

4 Yorumlar

 1. Halihazırda bir zam yapılmıştı zaten. Fakat simitciler bunu fiyatlara yansıtmadılar. Hala aynı fiyattan satıyorlar. Hatta bazıları "bizde zam yok simit 50Ykr" yazılarını bile asmış simit tezgahına.
  Ayrıca ne kadar beğenirsiniz bilmem ama Halk ekmek'in ürettiği simitler 25YKr. Ağzınıza simit tadı geliyor ama yukarıdaki resimde olanlar gibi gevrek değil.

  YanıtlayınSil
 2. Adana'ya buyrun, 25 Ykr'a en güzel sempte simitinizi yersiniz. Burnumda tütüyor Adana, özledim..

  75 kuruş olmuşsa simit, bu da demek oluyor ki ekonomik kriz kapıda falan değil, bizim fırınlarda :)

  YanıtlayınSil
 3. Adana simidi konusunda fikriniz yoksa yardımcı olmaya çalışayım Ankara simidi (Ki meşhur bir simittir Ankara simidi) fazla pişmiş az hamurlu ama süper hoş bir tat ve kokuya sahiptir. Adanada sadece simit değil birçok şey ucuzdur.

  YanıtlayınSil
 4. belirli bi sabit tutularak yapılıyor bu haberler. Bunu şu şekilde düşünün her yerde herşeyin fiyatı aynı değil ama enflasyon fiyatları birine göre yapılıyor yine d =)

  YanıtlayınSil