Portakalların Gecesi


Turnuvanın şu ana kadar oynanan en iyi karşılaşması olduğunu söylereyek başlamalıyım yazıya... Hollanda 1978 yılından beri yenemediği son dünya şampiyonu İtalya'yı çok net bir skorla 3-0 ile geçmeyi başardı...
30.000 kişilik Stade de Suisse stadı turnuvanın en güzel maçlarından birisine tanıklık etti belki de.

26. dakikada Sneijder kaleye şut çekti son anda Van Nistelrooy topa dokundu ve Hollanda'yı öne geçrien golü kaydetti. Ancak ofsayt olup olmadığı çok tartışılacak bir pozisyon meydana geldi. Bu gol daha çok tartışılır ancak ekrandan izlediğim kadarı ile ofsayt gibi duruyordu. Bu golün ardından İtalya da maçın kontrolünü bıraktı ve zaten beklenen de buydu...Bu dakikada sonra süper bir maç bizi bekliyordu derken 31. dakikada Sneijder inanılmaz bir gol attı: 2-0. Sol taraftan kontra atak yapan Brocnkhorst sağ taraftaki Kuyt'a topu attı. Kuyt zor da olsa harika bir şekilde topu Sneijder 'e indirdi. Ve Sneijder harika bir vuruşla Buffon'u avladı. İlk yarı bu skorla geçti ve İtalyan teknik adam Donadoni ikinci yarıya da aynı kadro ile çıkarak bir hataya imza attı.
Maçın ilerleyen bölümlerinde yaptığı Camoranesi-Cassano değişikliği İtalya'ya bir hareket kazandırdı. Ancak bu hareket yetmedi ve İtalya'nın oynadığı açık futbol geride boş alan bırakmasına neden oldu. Bu boş alandan yararlanmasını bilen Hollanda takımı Brocnkhorst ile durumu 3-0'a getirdi.
Maçın geneline baktığımız zaman son Dünya şampiyonu İtalya'nın yaptığı sistem değişikliğinin yani 4-3-3'e geçmesinin takıma pek katkı sağlamadığını söyleyebiliriz. Buna karşın bazı oyuncularını kaybeden Van Basten'li Hollanda daha diri ve hazır gözüktü.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar