Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kara birliklerinde görev yapan subay, astsubay, erbaş ve erlerinin kıyafetleri değişti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt yeni kıyafetlerle basının karşısına çıktı."Bu üniformalarımız bilimsel araştırmalar ve çalışmalarla yapıldı. Çok özel kıyafetlerdir. Her türlü donanıma sahiptir. Biz de bunları ilk defa bugün giydik. Yeni üretilmeye başlandı. Üzerimizdekiler yazlıktır. Bunların bir de kışlıkları var. Bunlarla karşınıza çıktık. Türk Silahlı Kuvvetleri bu kıyafetlerle çok rahat edecektir" diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerin'deki kara unsurları için tasarlanan kamuflaj deseninin geliştirilmesi 4 yıl sürmüş. Önce yedi ayrı coğrafi bölgenin uydudan fotoğrafları çekilmiş ve bu fotoğraflardan yola çıkan İsviçreli bir kumaş firması desenleri oluşturmuş. Bu kıyafetle askerler uydudan bakıldığında arazide fark edilmeyecek.

İçeriğinde yüzde 85 pamuk bulunan üniformalar, antibakteriyel olduğu için ter kokusunu engelliyor. Kamuflaj kıyafetleri, askerleri ultraviyole ışınlarından koruyor, yıkandığında normal kumaşlara oranla 8 kat hızlı kuruyor.

Kıyafetlerin tasarımı modacı Arzu Kaprol tarafından yapılmış. Üniformalar, 42 farklı bedende üretilmiş. Pantalon paçalarından soğuk havanın girmesi engellenirken yeni üniformalarda paçalar ya botun içinde kalacak ya da dışına sabitlenecekmiş. Ordumuza hayırlı olsun diyorum...