Türban Düzenlemesine Ret


    Anayasa Mahkemesi beklenen kararı vererek türban düzenlemesini reddetti.Anayasa Mahkemesi, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğini iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.Bu karar Ak Parti'ye açılan kapatma davasını da etkileyecektir. Hatta bir çok kişi bu kararın Ak Parti'nin kapatılmasını hızlandıracağı görüşünü savunmuştu.
Şimdi görünen o ki, Anayasa Mahkemesi kapatma davasında da "partinin kapatılması" yönünde karar verebilir. Oluşan çıkmaz ve gerilim yine sorunlu bir şekilde çözüme gidiyor. Ancak kapatma ve retlerle oluşan bir siyasi-yargı yapısının ve ilişkisinin sağlıklı olmayacağı da açıktır. Mahalle Baskısı, Öğretmen-İmam tartışması, Yargı ve Hukukun üstünlüğü derken geldiğimiz nokta çok ilginç bir siyasal haritayı önümüze serdi. Bundan sonrasını da merakla izlemeye devam edeceğiz...

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. O anayasa ilk çıktığında bu Üniversitelerde Türbanın serbest olduğu anlamına gelmez deniyordu. Böyleyken Bu maddeye yine de karşı çıkılıyordu. Eğer bu madde Üniversitelerde türbana müsade ettiği için kaldırıldıysa Danıştay, Yök başkanının kararını neden yok hükmünde saydı? Eğer Bu yasa Türbana izin veriyor olsaydı üniversiteler neden türbanlı öğrencileri almadılar. Türbana izin veren bir yasa değilse neden anayasa mahkemesi taradından iptal edildi?

    YanıtlayınSil