Taraf Gazetesi

Son dönemlerde Türk medyasında en çok konuşulan gazetelerden birisi Taraf gazetesi... Bunun yanına bir de sahibi değişen Sabah gazetesini ekleyebiliriz ancak Taraf gazetesinin gerek habercilik anlayışı ve haber kaynakları şimdiden tartışma yaratmış durumda...         Taraf Gazetesini bu kadar konuşulur duruma getiren haberler ise Genelkurmay ve TSK ile ilgili yaptığı kurumu yıpratıcı haberler. Bir de bunun üstüne haber kaynağının içerden olduğunu söyleyerek daha da bulandırılmaya çalışılan bir konu var ortada...


         Gazetenin yaptıkları habercilik olarak değerlendirilebilir. Ancak hep aynı kuruma karşı yapılan karalama kampanyalarının altındaki gerçek nedenleri iyi araştırmak gereklidir diye düşünüyorum. Ortaya atılan deliller var diyeceksiniz! Ancak TSK çoktan yargı yolu ile hakkını aramak için harekete geçti bile...


         Peki Vakit gazetesinin İlker Başbuğ Paşa haberi ve ardından gelen bu yıpratma hedefli manipüle haberlerin gerçek amacı nedir? TSK gibi saygın bir kurumu halkın gözünde küçük düşürmeye çalışmak ve onu şu andaki siyasetin bir parçası haline getirebilmek!


         Bildiğiniz gibi parti kapatma davası nedeniyle gerilen bir Türkiye söz konusu.Ergenekon davası ile beraber de iyice karışmış bir siyasi yapı söz konusu. Karşılıklı hamleler yapılıyor ve bir kısım medya ne yazık ki haklı gibi göründüğü tavırda giderek yanlışa düşmeye başlıyor. Parti kapatmanın demokratik olmadığı gerçeğini bir yana bırakalım. Bu zaten var olan bir gerçek. Ancak kendi düşüncelerini halka kabul ettirmek için TSK gibi bir kurumu siyasetin içine çekip onu yıpratmaya çalışmak haberciliğe yakışmayan bir durumdur.


         Ancak Taraf gazetesi ortaya çıkardığını iddia ettiği konuları da açıklığa kavuşturmayı başarırsa o zaman Türk Basın Tarihine geçecektir diye düşünüyorum. Zaman her şeyi gösterecek.

Yorum Gönderme

5 Yorumlar

 1. Ordu yıpranabilir diyerekten bazı şeyleri görmezden gelmek daha mı doğru olur. Zaten basınımız işin içinde ordu olunca yazsa mı yazmasa mı kara kara düşünüyor.
  Taraf olmayan hayali belgelerle mi orduyu yıpratmaya çalışıyor?
  Eğer bunlar varsa orduda içindeki bu oluşumları barındırmama konusundaki kararlığı gösterirse bundan Ordumuz kazanacaktır.
  Bazı şeyleri görmezden gelmek ileride daha büyük sorun olarak karşımıza çıkmasına neden olabilir.
  Ortada bir karalama kampanyası olduğunu düşünmüyorum.
  Çuvaldaki elmalardan birinin çürük olduğunu söylemeyip görmezden gelmek çürümenin zamanla tüm çuvala yayılmasına neden olur.

  YanıtlayınSil
 2. Günümüzde yaşananlar gösteriyor ki halk ikiye bölünmeye çalışılıyor, bir tarafta laikçiler diğer tarafta laik olmayanlar. Ordu da laikçiliğin temsilcisi ve koruyucusu olarak görülüyor; fakat şunu unutmamak gerekir ki orduya mensup kişiler de insanoğlu yani onlar da hata yapabilir, herşey bir kenara Türk milleti'ne düşen görev birbirine düşmemektir. Biz birbirimize düştükçe dış mihrakların işine gelen bir durum ortaya koymuş oluruz. Bırakalım hukuk çerçevesinde herşey çözülsün, umut ediyorum ki siyasi kararlar verilmesin siyasi kararlar çıkarsa insanımız birbirine düşecektir.

  YanıtlayınSil
 3. Ben de pardus'a katılıyorum ordu artık bazı şeylerin gizli kalmayacağını anlamalı.

  YanıtlayınSil
 4. Tabii ki Ordu içerisinde de hata yapanlar olabilir. Ancak bu noktadan hareket edip bir kurumun tamamı yıpratılmaya çalışılamaz. Bu tarz hassas kurumlar dünyanın her yerinde bu tarz durumları kendi içlerinde hukuki yolları kullanarak hallederler. Benim merak ettiğim bu kahraman medyanın bir 28 Şubatta ya da diğer dönemlerde aynı tavrı gösteremediği. Eğer sorgulanacaksa bütün medya ve basın tarihi sorgulansın o zaman... Burada sorun konjonktürel bazı şeylerin ve siyasal projelerin değişmesidir. Bölgedeki güçlü TSK bir takım güç odaklarını rahatsız etmektedir. TSK'nın yaptığı anlaşmalar, yürüttüğü çalışmalar ve gün geçtikçe güçlenen ordu bir çok yönden yıpratılmaya çalışılmaktadır diye düşünüyorum. Ama dediğim gibi bunlar sadece birer yorum. Belki de her şeyi Taraf Gazetesi bizden iyi biliyordur!

  YanıtlayınSil
 5. mustafa denızlı'ın ırandakı pas futbol takımın 3 sene orada kalmasını ve o takımı calıstırmasını arastırılmasın onemle rıca ederım saygılarımla.

  YanıtlayınSil