Blogger ve Sansür


Ve sonunda blogger.com adresi de kapanan siteler kervanına katıldı. Dünya'nın en büyük blog servisi olan blogger.com, wordpress.com'dan sonra kapanan ikinci blog servisi oldu. Youtube nedeniyle tanıdık olan durum hakkında bu blogda 30 Aralık 2007'de Devrim Demirel'in bir yazısı yayınlanmıştı...
Yazıya şuradan ulaşabilirsiniz. Mesela yazının bir yerinde şöyle bir paragrafa dikkat çekilmiş:
"Blogcu.com gibi servisler Wordpress gibi içindeki bir iki tartışmalı yazı sebebiyle Wordpress gibi bir süre tamamen kapalı kalacak. Türkiye'de sahibi olup işin peşini bırakmayanlar sonsuza dek kapalı kalmayıp, mahkemece haklı bulunup TTNET'i ikna edebilirlerse bir süre sonra tekrar açılacak. Arada kaybettikleri prestij, üye, zaman ve para, yanlarına zarar kalacak. Adnan Oktar'ın avukatları Türk halkının internet'te kullandığı bir çok başka siteye daha erişimini engellemekten büyük keyif alacak."
Maalesef internet dünyamız garip bir hal almaya başladı. Bakalım bundan sonrası nasıl olacak?

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. Ben blogger'ın youtube gibi uzun süre kapalı kalacağı üzerinde tahmin yürütüyordum ki çok kısa sürede açıldı, çok da şaşırdım. birkaç saatlik engellemeyi de dahi kabul etmek olası değil. Suçlu bir müdür için koca okulun kapısına kilit vurup, bütün öğretmen ve öğrencileri dışarıda bırakmak gibi bir uygulama bu. Youtube'un kapatılmasını da yadırgıyorum ama blogger'ın kapatılması beni daha çok rahatsız etmişti. Çünkü orada ayrı bir emek vardı. İnsanlar yazıyordu, düşünüp paylaşıyordu. Çok daha kişiseldi, özeldi ve blog yazarlarının yazılarıyla duygusal bağı çok kuvvetliydi.

    Neyseki kısa sürede açıldı. "Neyseki" diyoruz işte... İnternet hiç de özür bir ortam değil bence. Gerçek hayatın aksine attığın her adım burada daha çok takip altında :)

    YanıtlayınSil