Metabolizma ve İlaç


Kilo vermek için insanlar binbir çeşit yöntem uygulamakta...Lahana çorbası diyetleri, kapsüller, yağ yakıcı bir takım ilaçlar vb. bu liste uzayıp gidiyor. Bilim adamları şimdi de metabolizmayı aldatan bir ilaç üzerinde çalışıyorlarmış...Louis Pasteur Üniversitesi'nden bir ekip, araştırmaları çerçevesinde, SRT1720 adı verilen ve kırmızı şarabın özü resveratrolün kimyasal yakını olan ilacın, yaşlanmayla mücadele ettiği sanılan SIRT1 proteinini hedef aldığını görmüşler.


Bilim adamlarının geliştirdikleri SRT1720 ilacının düşük bir dozunun, 10 hafta sonra yüksek kalori alan fareleri kilo almaktan kısmen koruduğu gözlenmiş.


İlacın verildiği farelerde herhangi bir yan etkinin saptanmadığı, ancak insanlarda kullanılmadan önce güvenliğiyle ilgili daha fazla çalışma yapılması gerektiği bildirilmiş.


Yani bu da demek oluyor ki uzun zaman daha ilaç üzerinde çalışmalar yapılacak ve bu haber de güme gidecek...Bir de yan etkileri konusu önemli hele de dünyada zayıflamak için her şeyi göze alan milyonlarca insan varken...


Yorum Gönderme

0 Yorumlar