Taşra ve Üniversite


25 haziran 2005'te hazırlanan yasa ile başlayan macera yavaş yavaş meyvelerini vermeye başladı. Şimdilerde taşra diye tabir ettiğimiz anadolunun küçük illerinin bir çoğunda (bazılarında henüz rektör olmasada) üniversiteler ya açıldı yada açılmak üzere son aşamaya gelinmiş durumda...
İlk bakışta kötü bir yanı yok gibi gözüken bu durum aslında akademik hayatımız için oldukça riskli bir durum.

Zira henüz kendi akademik kimliğini oluşturamamış akademyamız zannedildiği gibi taşraya gittiğinde ya da taşra üniversitesi adı altında anabileceğimiz bir yapı içinde oldukça çabuk taşralı bir yapı halini alabiliyor...


Oysa ki üniversite bulunduğu yerde; aydınlığın, umudun, bilimin, analitik düşüncenin, laikliğin, cinsel özgürlüğün, tartışmanın, özgür düşüncenin ve çeşitliliğin temsilcisidir.


Bağnazdan baskıdan kabalıktan basiretsizlikten uzak tutulmalıdır.


İşte bu yüzden bazı ekollerde kampüs üniversiteleri şehrin oldukça dışında kurulur ve orada okurken öğrencisini yeniden inşa eder.Örneğin Yozgat'ta bir öğrencinin cinsel özgürlük yada dinsel özgürlük adına veya  milliyetçilik adına konuşabileceğini hiç zannetmiyorum.
Bu yüzden ünversitelerin taşradan taşralılaştırılmaktan uzak tutulması gerektiğini düşünüyorum.

Basit bir anlatımla bir bardak suyu bir odaya koyarsanız  oda soğumaz bardak ısınır...


O ısınan bardak ta taşralaşan öğrencilerimiz olur...Yazar:olusarhosh

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

  1. Pek fena değişmiş buralar yahu. Sol üst köşeyi okuyana kadar başka bir blogda olduğumu falan düşündüm. Ama süper olmuş, cidden hem hareket gelmiş hem de daha kullanışlı görünüyor. Ellerinize sağlık.

    YanıtlayınSil
  2. Ben teklifin ile hem çok mutlu oldum hem de onur duydum. Ancak kendi bloguma bile yazılarım bazen 3 gün peşpeşe yazıp bazen 1 hafta sessiz kalabiliyorum. Sıklıkla konu belirlemede tıkanıyorum. Sana olur dedikten sonra gerekliliklerini yerine getiremezsem diye tedirginim. Bu nedenle burada yayınlanmaya layık birşeyler yazdığımı düşünürsem seninle paylaşırım onun dışında emeklerinin meyvesi olgunlaşmışken hak ettiğin derecede destek olamayacağımı düşünüyorum. Eminim benden önce düşünmüşsündür ama bu konuda E. Ali'nin kaleminin hussuloji'ye daha çok yakışacağını düşünüyorum.
    Kolaylıkla...

    YanıtlayınSil