Türkiye yine ilginç bir canlı yayın düellosuna sahne oldu. Düello demek ne kadar doğru bilmiyorum ama Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı canlı yayınlar rakibi açısından bir düelloya dönüşüyor. Çünkü bu tartışmalar bu rakiplerin siyasi hayatlarını ciddi oranda etkiliyor...Melih Gökçek 15 senedir Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan bir isim ve son seçimlere de son sürat hazırlanıyor. Henüz adaylığı kesinleşmiş değil ancak bu akşamki canlı yayına katılma isteği Ankaralıların karşısına muzaffer bir komutan edası ile çıkma isteğinden kaynaklanıyor olsa gerek...


Bu nedenle "belgeleri" ile tanınan Kemal Kılıçdaroğlu'nun sorularına muhatap olmayı kabul etti ve günler öncesinden duyurulan bu tartışmaya katıldı. Öncelikle tartışmanın üslup açısından müthiş düşük bir seviyede ilerlediğini söylememiz gerekiyor...Gökçek durmadan "168 Euro'nun belgesi nerede" diye tartışmayı bir çıkmaza soktu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun belgeyi göstermemiş olması onun açısından bir eksi(-) fakat bunu bir kere söylersiniz ve kamuoyu da notunu verir. Tartışmanın sonuna kadar hep aynı cümleyi tekrarlaması Gökçek taraftarlarını bile çileden çıkarmıştır diye düşünüyorum.

Ben tartışmayı izlerken ilk bölümlerde Melih Gökçek'i daha başarılı buldum. Hatta Karayalçın döneminde alınan sayaç fiyatları ve kendi döneminde alınan sayaç fiyatları karşılaştırması sırasında Kılıçdaroğlu'nun suskunluğu bana 1. raundu Melih Gökçek'in kazandığı izlenimini verdi. Çünkü bu iddialara karşı ortaya konan belge yoktu.


Fakat tartışmanın ilerleyen kısmında Kemal Kılıçdaroğlu, EPDK belgelerini ortaya çıkardı ve Ankaralılara doğalgaz sayaçlarının 300 dolara mal olduğunu açıkladı. Bu duruma ses çıkarmayan Gökçek iddiayı bir anlamda doğrulayarak onun 150'sini Ankara'ya yatırımlarda kullandıklarını ima etti. İşte tam bu noktada ibre Kemal Kılıçdaroğlu'na dönmeye başladı. Melih Gökçek'in aşırı terlemesi ve konuyu başka konulara çekmeye çalışması da eksi yönleri oldu.


Ayrıca üslubu kendi oyverenleri tarafından da çok tartışılacak diye düşünüyorum. Kemal Kılıçdaroğlu ise CHP'nin diğer Belediye Başkanları hakkındaki iddialara maruz kaldı. Bir de kendisi ile ilgili bir iddiaya hemen orda belge ile karşılık vermesi tartışmaya hazırlıklı geldiğini gösteriyor. Yani burdan şunu çıkarabiliriz Kemal Kılıçdaroğlu , Melih Gökçek'ten bu tarz bir hamle bekliyormuş. En azından bende uyanan izlenim bu.


Şimdi her iki tarafın taraftarları takım tutar gibi bir ismi öne çıkaracaklar. Ben tartışmayı baştan sona objektif şekilde izledim ve teraziye vurduğum zaman yüzde 70 Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 30 Melih Gökçek diyorum. Tartışma üslubunu zedelemesi Melih Gökçek'in en büyük eksisi oldu. Buna karşılık Kemal Kılıçdaroğlu sükunetini korudu, bunda yıllardır bürokrat olmasının getirdiği bir olgunluk ve avantaj da var. Kemal Kılıçdaroğlu'nın tartışmanın ilk bölümlerinde hesabını veremediği 168 Euro meselesi de çok konuşulacak gibi duruyor ancak orada bir yanlışlık var diye düşünüyorum. Tartışmanın reklamlarında dahep bu 168 Euro'dan bahsedildi ama Kemal Kılıçdaroğlu 300 dolara mal olan dünyanın en pahalı doğalgaz sayacının belgelerini EPDK üzerinden kanıtlamaya çalıştı.


O noktada buna bir açıklık getirmeliydi. Ancak tartışma normal koşullarda ilerlemediği için bunu yapamamış olabilir. Uğur Dündar ise yönetmeye çalıştığı düellonun bir ara ipini elinden kaçırıyor gibi oldu. Üslup konusunda çok uyarı yapmasına rağmen tartışmayı bitirmesi en doğru karardı. Gökçek belli ki önyargı ile gelmişti stüdyoya... Kendisine söz verilmeyeceği evhamına kapılmasına rağmen en çok sözü o aldı. Hatta Kemal Kılıçdaroğlu'nun süresi boyunca da zaten hep Melih Gökçek konuştu. Bana göre Melih Gökçek'in seçimler öncesindeki bu manevrası tutmayabilir ancak Türkiye'de ve dolayısıyla Ankara'da insanların oylarını bu tartışmalar ne kadar etkiler bilinmez. Bunu seçimler gösterecek.


İlginç bir düello idi diyebiliriz. Bundan öncekine nazaran gerilim daha yüksekti. Net bir sonuca ulaşmamasına rağmen Türkiye'de oluşturulmaya çalışılan tartışma kültürüne bir katkıdır.