Gazze'lilerin de hem fikir olduğu gibi orası bir cehennemden farksız. Yıllardır İsrail'in füzeleri altında yaşayan halk geçenlerde büyük bir acı daha yaşadı. Yüzlerce insan orantısız bir güç kullanımının kurbanı oldu.Gazze, Filistin'in güneybatısında yer alan Gazze şeridinin en büyük şehri. Nüfusu 400 bin olan bu şehirde yaşamak sandığımızdan çok daha zor. Cep telefonu ışığı altında yapılan ameliyatların bir çoğunda anestezi bile yapılamıyor. Hatta doktorlarına "bizi öldürün" diyen hastaların çığlıkları modern dünyanın umrunda bile değil.

Her nedense modern batı yapılan şiddet eyleminin sahibine göre tavır belirleyebiliyor. İsrail de bu konuda son derece korunan bir ülke. Yaptıkları denetlenmiyor, denetlenmesini bırakın tepki bile gösterilmiyor.

Herkes susmuş! Aman da İsrail ile olan ilişkilerimiz zarar görmesin diye kaleme sarılmaya korkuyorlar. Hadi Amerikalı gazeteleri anladık. Jewish Paper olarak bilinen New York Times gazetesinde İsrail'i eleştiren bir yazının çıkmasını biz de beklemiyoruz. Ama Avrupa basını, avrupa siyasi dünyası neden bu saldırı konusunda bu kadar sessizler...

Üstelik İsrail, Türkiye ve Mısır'a bu konuda güvence vermişken. Bu saldırının anlamı nedir? İsrail siyasi diplomasi konusunda ne kadar samimi olmadığını bir kez daha göstermiştir. Görünen o ki İsrail ve Filistin arasındaki savaş sonsuza kadar sürecek.

Burada Hamas konusunda da bir kaç cümle etmek gerekiyor. Hamas, Abbas yönetimi ile arasında var olan gerginliği yok etmek yerine daha da derinleştiriyor. Bölgedeki İran etkisini de görmezden gelemeyiz. Şu anda yaşanan elim bir saldırı ve Filistin büyük acı çekiyor ancak perde arkasındaki herkes deşifre edilmek zorunda. Bu savaşta yeri olan ve bu savaşa katkısı olan herkes eleştirilmeli ve analiz edilmeli diye düşünüyorum.

Yoksa sonu olmayan bu savaş sürmeye devam edecek. Sanırım Makyavelli'nin sözüydü: "Savaş sizin istediğiniz zaman başlar ama sizin istediğiniz zaman sona ermez"...