Yeni Nesil Korsanlar


Son dönem Dünya medyasının en ilgi çekici konularından birisi Somali açıklarında yaşanan korsan! olayları. Yani olayın medyada veriliş biçimi bile son derece ironik ve komik. Dünya'da kendini jandarma ilan eden ülkeler, bağımsız bir takım ülkelere demokrasi götürürken bu bölgedeki ilginç olaylar büyümeye devam ediyor ve kimse de olayların nasıl çözüleceğini bilmiyor!Geçen yıl Somalili korsanlar Aden körfezinde tam 120 gemiye saldırmışlar ve enerji-ticari ulaşımın önemli bir kısmı engellenmiş...


Bölgede güvenlik adına kimse var mı peki? Sözde Somali ülkesi iç barışını sağlayamadığı için kıyılarındaki güvenliği sağlayamıyor. Bu bir bakıma doğru çünkü Somali hükümetinin, ülkenin güvenliği hakkında ciddi bir takım problemleri var. Ama 93 yılından beri bölgede hegemonya kurmaya çalışan ABD ne yapıyor peki?


Bölgede şu anda ABD'nin komutanlığında 20 ülkenin deniz kuvvetlerinden oluşan özel birlikler (Task Force 150) devriye geziyormuş... Bunu ben değil Newsweek dergisinden Rod Nordland söylüyor. Buna rağmen herhangi bir müdahale yok çünkü Somali kıyılarına yapılacak bir kuşatmanın maliyeti ve sorunlarından bahsediliyor.


Bu noktayı biraz es geçip olayın başka bir yanını ele alalım. Korsanlar, içerisinde 2 Milyon varil ham petrol taşıyan Suudi gemisini Kenya'nın 450 mili güneydoğusunda kaçırıyor. Sanırım Korsanların Atlas okyanusunda bir eylem yapması bekleniyor.


ABD donanması sözcüsü Binbaşı Jane Campbell "Kuşatma bir savaş hareketidir. Bir karantina uygulamak için bile inanılmaz kaynak gerekir. Somali sahili neredeyse ABD'nin doğu kıyılarıyla aynı uzunlukta" diyormuş. Kuşatma bir savaş hareketi ise korsanların yaptığı nedir peki? Bu kadar önemli bir enerji koridoru neden kaderine terk edildi?


Bu soruların cevapları verilmeli yoksa korsanların yaratacağı bir çevre faciasından sonra her şey çok geç olabilir...

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. Bu insanlar ellerini kollarını sallayıp neler yapıyorlar. Kimse dur diyemiyormu? Yazıklar olsun... Onlar kendilerini biliyor.

    YanıtlayınSil