Django!


Blogu takip edenler amansız bir western hastası olduğumu bilirler. Sinema üzerine eğitim de alınca insan iyice işin içinde buluyor kendini... Hatta Türkiye'de bir western çevrilmesi gerekliliği üzerinde de düşünüyorum.


Tabi bu işi "peri bacaları" yerine yapacak başka bir plato bulduktan sonra. Ben İç Anadolu ya da Doğu Anadolu'da bu tarz bir çok mekan bulunabileceği fikrindeyim.


Kimse şimdi "ya yöresel ve ulusal filmler neden çekmeyi düşünmüyosun" diye atlamasın yorumlara. Tabi yöresel otantik ve özellikle tarihimizin karanlıklarında kalan bir çok hikaye filme alınmayı bekliyor ancak Western ayrı bir tutku, bir türdür...Bugün herkesin hayranlıkla "...acaba ne yapacaklar bu sene?" diye beklediği Hollywood film sanayisinin doğmasındaki en büyük etkenlerden birisi Western sinemasıdır.


Bu yüzden Western ilginç ve sinemanın atası sayılabilecek bir tür. Film anlatısı kurulurken kullanılan yapıları bu nedenle çözmeye çalışmak da yarar var.


Bu arada yukarda afişini gördüğünüz film 1966 yapımı bir Western, adı : "Django"... Tabii yönetmen Sergio Corbucci , Sergio Leone'nin (bkz.İyi Kötü Çirkin -Yönetmen) yardımcısı olunca filmde "Bir Avuç Dolar" tınıları bulmak mümkün. Hatta biraz daha ileri gidip "Sergio Corbucci abi 'Fistfull Of Dollars' filminin aynısını yapmışsın" denilebilir.


Ama bu filmde insanı etkileyen başka bir yan var. Ki zaten filmin tam 32 tane serisi çekilmiş. Django Strikes Again, Django Santana'ya Karşı vb... Filmin müziği mükemmel ötesi diyebilirim. Tabi western sevenlerin beğenisinin ötesinde bu kesin.
Zaten dönemin film analistleri de film müziğinin muhteşem bir etki gösterdiğinde hem fikirler. Başrolde oynayan Frank Nero abimiz ise "Yeni Eastwood" olmayı hayal ederken kendini bir anda Django olarak buluvermiş. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim filmde şiddet sahneleri son derece cömert çekilmiş. Belli ki Sergio Corbucci hocasından biraz daha sert. -Kulak kesme sahnesi bkz. Rezervuar Köpekleri filmine ilham olmuştur-...


Zaten Tarantino'nun da çok etkilendiği filmlerden biri olan Django, "Sukiyaki Western Django" filminin de çekilmesine neden olmuştu. O filmde de Japon tınıları ve Western tınıları bir arada erimiş ve ortaya bir Tarantino işi çıkmıştı. Tabi unutmadan da söylemem lazım Tarantino, Sukiyaki Western Django filminde başrol oynadı, Yönetmen ise Takeshi Miike idi...


Sonuç itibari ile lafı fazla uzattım, izlemeniz gereken harika bir Western. Bu arada Western'i lütfen TRT 2'nin verdiği 1950 dönem westernleri ile bir tutmayın. Unutmayın gerçek western spagetti olandır. The Man With No Name, Django ve Ringo olmayan western'e Western denemez... En azından ben demiyorum...


Öyle değil mi Bay Jackson?

Yorum Gönderme

0 Yorumlar