"Blogcu Ordusu"

descartes-and-blogHaberi duyduğumda şaşırdım ancak bağımsız içerik sistemlerinin bu denli gelişmesi ve etki alanını arttırması bu sonucu üretti doğal olarak.

Blog sistemlerinin inanılmaz gelişimi ve her gün çığ gibi artan içerik herkesin dikkatini çekmeye başladı...

Haber İsrail ile ilgili...İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, Tel Aviv yönetiminin Gazze nedeniyle dünyada oluşan olumsuz havayı kırmak ve Siyonizm karşıtı sitelerle mücadele etmek üzere, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Almanca bilen İsraillilerden oluşan bir "blogcu ordusu" kuracağını yazmış...

Böylece bloglar artık devletler düzeyinde değerlendirilen ve dikkate alınan sistemler olmaya başlamış gibi gözüküyor. Gerçi bunun örnekleri zaten Amerika'da var ancak belirli bir amaca yönelik böyle devlet destekli bir "blogcu ordusu" kavramı ile ilk defa karşılaşıyorum...

İsrail'de Göçmen İşleri Bakanlığı bu çerçevede gönüllü blogcuların bakanlığının "mediamoia.gov.il " adlı internet sitesine başvurmalarını istemiş.

Aslında İsrail'lilerin bu tarz birlikte hareket eden blogger platformları var ama sanırım bu daha sistemli ve tek merkezden yönetilecek. Ayrıca problem gördükleri internet siteleri ile gönüllü blogcular rekabete girecek. Ancak tabi burada önemli olan nokta da şu ki bu yaptıkları ve yapacakları Gazze'de yaşanan dramı hafifletmez. Zaten yaptıkları halkla ilişkiler çalışması, bir public relations olayı yani... Ne kadar tutar zaman gösterecek.

Bu arada aklıma geldi zaten dünyadaki bir çok önemli medya kuruluşu İsrail kökenlilerin sahipliğinde iken  blogger atağının anlamı ne olsa gerek. Bunu da düşünmek gerekiyor zannımca...

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

 1. Bizde encümen-i danış var. Ne gerek var Blogçulara :)

  YanıtlayınSil
 2. Ateş olsalar cürmü kadar yer yakarlar. Dünya uyanıyor artık. İsrail kendi pisliğinde boğuluyor. Yavaş yavaş sonu geliyor. Bekleyelim görelim.

  PR: wait...
  I: wait...
  L: wait...
  I: wait...
  wait...
  C: wait...
  SD: wait...

  YanıtlayınSil
 3. Gerçekten de enteresan bir haber. Bloglar günlük hayatta tek tek fikrini soramadığımız yüzlerce binlerce insanın sesi oluyor, ve bu nedenle etkisi fikirsel bazda çok fazla. Şimdi günlük hayatında bu konuyu düşünmeyecek birçok insan onların sitelerindeki yazıyı okuyacak, tekrar düşünecek. Üstelik okumanın kendini kabul ettirme oranı tartışmaya göre daha fazla. İnsan tartışmada kendini taraf tutmak zorunda hissediyor, ama okurken tüm kalkanlar yerde oluyor.
  Belki Türk Blogcular da benzer bir girişimde bulunup İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça dilindeki siteleriyle Türkiye hakkında şeyleri konu edebilirler (soykırım vb.)

  YanıtlayınSil