Rusya'da Terkedilmiş Atomik Denizfenerleri


Küresel bloglardan blog yazıları çevirmek ilgi alanım içerisinde. englishrussia.com sitesi de bu konuda gerçekten bir hazine değerinde. İçerisinde Rusya'da yaşanan her konuda bir yazı ve haber bulabiliyorsunuz. Bu yazıda da Kuzey kutbuna yakın bölgelerde terkedilmiş nükleer bir deniz fenerinin hikayesi var...Rusya'nın kuzey sahilleri gerçekten uçsuz bucaksız bir alan görünümü vermektedir. Ve kuzey kutbu içerisinde yer almaktadır. Kutupta yaşanan kışlar uzun zaman güneş ışığı yok anlamına geliyor.

Fakat Rusya'nın doğusundan batısına gitmek için kargo şirketlerinin kullandığı en elverişli yerlerden birisi de bu sahil. Şu anda bu ulaştırma işi teknolojik imkanlar ile çok kolay gerçekleştirilebiliyor.

Çünkü artık GPS gibi uydudan yön bulma sistemleri çok gelişti. Ancak Sovyet Rusya döneminde böyle bir şans yoktu ve gemilere deniz fenerlerinden başka yardımcı olabilecek fazla gelişmiş araçlar mevcut değildi.

Bu yüzden Sovyet Komunist Partisi gemilerin yönlerini kolay bulabilmesi için bir çok deniz feneri inşa ettirdi. Bu deniz fenerleri otonom yani müstakil olmak zorundaydılar çünkü popüler alanlara son derece uzak ve ıssız yerlerde kurulmak zorundaydılar...

Bu durum önemli bir enerji sorununu da gündeme getirdi. Sovyet Mühendisler uzun tartışmalar ve fikir teatisinden sonra atomik enerjiyi kullanmaya karar verdiler. Bunun sonucunda bu deniz fenerlerine yerleştirilmek üzere küçük atom reaktörleri kuruldu. Böylece kendi enerjisini kendi elde edebilen Deniz Fenerleri ortaya çıkmış oldu. Bu reaktörler kendi kendilerine uzun yıllar sorunsuz çalıştılar ve insan müdahalesine gerek duymadılar.

Gün ışığı kaybolduktan sonra otomatikman devreye giren bu deniz fenerleri dönemi için önemli bir teknolojik ayrıntı olsa gerek.

Sovyetlerin çökmesinden sonra ise bu atomik deniz fenerleri bir süre daha gözetimsiz çalışsa da onlar da yavaş yavaş çökmeye başladılar.

Ve her metal parçasının kaderi olan deniz fenerlerinin de başına geldi ve yağmacılar tarafından metal eşyalar talan edildi...

Tabi bu talanı yapanların radyoaktivite denen kavramdan haberleri yoktu. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorlardı. Bu yağmacılar bütün reaktör parçalarını aldılar ve kırıp parçalayarak bölgede küçük çaplı bir krize ve kirlenmeye neden oldular...

Şimdi bu yerlerde radyoaktivite uyarısı olmasına rağmen bu fotoğrafları çeken terkedilmiş yer meraklıları için sorun yok gibi gözüküyor...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar