Afghan War


Amerika'da bir grup yazar, ki aralarında Truthdig sitesinden Chris Hedges ve Robert Scheer de var, Obama'ya ithafen bir imza kampanyası başlatmışlar. Konu ise Afganistan...Yazarlar artık daha fazla kan dökülmesini istemiyorlar...

Yaptıkları çağrıda kısaca şunları belirtmişler:

"Sayın Başkan Obama,


Sizi kutluyor ve bu muazzam sorumluluğunuz konusunda bol şans diliyoruz. Yazarlar olarak etkili konuşmanıza ve cesur düşüncelerinize hayranız. Fakat bu yeni başlangıcın Afganistan'da kadın ve çocukların kanlarının akmaya devam etmesi anlamına geleceği endişesini taşıyoruz.


Ne Taliban ve ne de Afgan halkı direk Amerika'yı tehdit eden bir ordu değildir. İşgale devam etmek zafer anlamına gelmemektedir. Bunu Sovyet ve İngilizlerin yaptıklarında gördük.


Dışarda savaş devam ederken ülkemizde gelişme olmayacak. Eğer orda kalmaya devam edersek durum daha da kötüleşecek, iyiye gitmeyecek... Ve Amerikan yaşam tarzı, Amerikan prestiji Orta Doğu'da zarar görecek. Bizler sizlerin Afganistan'la müzakereler yürütmenizi ve bu savaşı bitirmenizi tavsiye ediyor ve istiyoruz. Afganistan'ın moral ve fiziksel olarak yeniden inşasının daha doğru olduğunu düşünüyoruz..."


Amerika'da bulunan bir takım yazarlar ve düşünce kuruluşları böyle çağrılar yaparken Obama icraatlerine yavaş yavaş başladı desek yeridir. Gerçi şu aralar magazin gündemi ile haşır neşir olsa da Filistin sorunu ile ilgili çabaları artmaya başladı.


İlk röportajını bir Arap televizyonuna vermesi de simgesel bir anlatım yarattı. Bu röportajında iki medeniyetin ilişkilerinden ve korkularından bahseden Obama çizgisini yavaş yavaş hissettirmeye başlayacak diye düşünüyorum...