Vanishing Point!Türkçe çevirisi ile "Ölüm Noktası"... 1971 yapımı olan bu film yol filmlerinin en iyilerinden birisi olarak lanse edilir. Richard Sarafian'ın yönettiği filmde efsane Kowalski rolünde Barry Newman'ı izliyoruz. Geçen gün Hellboy 1 ve Hellboy The Golden Army filmlerini izledikten sonra DVD'ler arasından seçtiğim bu yapıt kült film etiketini fazlasıyla hakediyor...Eski bir savaş gazisi, eski polis, eski yarışçı Kowalski  1970 model modifiye beyaz Dodge Challenger marka arabayı Denver'dan alıp 15 saat içinde California'ya teslim etmek üzere yola koyulur. Hız sınırlarını zorlayan bu yolculukta trafik kurallarını çiğneyince 3 eyaletin polisi birden peşine düşerken polis telsizlerini dinleyen bir radyo Dj'i radyo programı aracılığı ile ona yardım eder.

Kowalski karakteri modern hayatın içindeki otoriteye karşı gelen bağımsız bir savaşçıdır adeta. Bir dönemlerin çiçek çocuklarına da bol göndermeler yapılan filmde, özgürlük sorunsalı farklı bir açıdan işlenmiş ve son sahnesi ile mükemmel bir finale imza atılmıştır.

Tarantino'nun da ABD'de yapılan en iyi film diyerek onore ettiği Vanishing Point, Kowalski'nin özgürlük arayışını bizlere bir Dodge Challenger ile anlatmayı başarır. Bu arada filmin müzikleri de harika. Eğer arabanız varsa mutlaka elinizde olması gereken soundtrack parçaları bunlar...

Özellikle filmin finalindeki "Nobody Knows(Kim Carnes)" parçasını kendim mutlaka edinip arabamın en itinalı köşesinde saklayacağım. Filmin bir yerinde Supersoul (Rehber olan DJ) "O kahraman ki sürati ruhun özgürlüğü olarak alıyor. Sorun onun ne zaman duracağı değil, onu kimin durduracağı..." diyerek filmi bize özetlemeyi başarıyor.

Hani bazan ne istediğinizi bilmeden arabanızı alıp son sürat bir yerlere gitmek istersiniz ama içinizdeki oto kontrol sistemi sizi durdurur ya işte Kowalski bu sistemin dışına çıkmayı tercih ederek son sürat ölüme gitmeyi kendisine göre özgürlük olarak tanımlıyor.

Kim bilir belki de özgürlük beyaz bir Dodge Challenger'ın modifiyeli motorundan ibarettir...Bu filmi şiddetle bu yazıyı okuyan arkadaşlara tavsiye ediyorum...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar