Fenerbahçe-Sivasspor Maç Analizi

fenerbahcesivas1


Bu hafta sonucu en çok merak edilen maç için ekran başındaki yerimi aldığımda, Sivasspor'un kazanmasını istiyordum. Fenerbahçeli olmama rağmen memleket sevgisi daha ağır bastı. Kaldı ki bu hafta kazanan Fenerbahçemizin haftaya ne gibi bir skor alacağı da şimdiden merak konusu...


4-2 Fenerbahçe'nin üstünlüğü ile biten Fenerbahçe-Sivasspor karşılaşması için bir çok yorum yapılabilir. Öncelikle biraz geriye gidelim ve maç esnasında spikerin de sık sık verdiği istatistiği hatırlayalım. Sivasspor bu sezon kendi kalesinde en çok gol gördüğü maça çıktı. İyi savunmasıyla tanınan Sivasspor gol yollarında skor problemi yaşayan Fenerbahçe'ye karşı neden çözülmüştü?


Bunu anlamak için Sivasspor'un ligin başından beri yaptığı karşılaşmalara daha yakından bakmak gerekiyor. Sivasspor'un temel oyun stratejisi "ilk yarıda yor, ikinci yarıda vur" şiarı çerçevesinde şekilleniyor. Zaten baktığınız zaman Sivasspor gollerini genelde ikinci yarıda bulur. İlk yarıları her zaman zevksiz ve ortada geçer.


Ancak dün akşam Sivasspor ilk yarıda mükemmel bir top oynadı. Tabi bu aynı zamanda ofansif oynaması anlamına da geliyordu ki her attığı golün cevabını 2 dakika sonra kalesinde gördüğü gollerle aldı.


Sivasspor kafasında sahaya başım dik çıkmalıyım diye işi çözmüş. Fenerbahçe ile başa baş bir top oynadılar. Bu sayede inanılmaz güzel bir karşılaşma izledik. Maçın her bölümü tempolu ve hareketliydi.


Ancak ofansif oynayan Sivasspor kademe hataları yapınca çok basit goller yedi. Özellikle Uğur'un kafayla attığı goller adam paylaşımında da önemli hatalar olduğunu gösterdi. Hafta içinde oynanacak kupa maçı için yeterli ders alınmıştır diye düşünüyorum.


Fenerbahçeye gelince, bu gece futbola aç ve hırslı göründüler. Tıpkı 2 hafta önceki Hacettepe maçında olduğu gibi. Haftaya deplasmanda yine aynı şarkılar çalarsa hiç şaşırmam. İnşallah burada alınan galibiyet, bundan sonraki galibiyet serisinin devamı olur. Bunu temenni ediyorum.


Sivasspor oyunun ilk yarısında her şeyini sahaya yansıtınca ikinci yarı bariz bir oyundan düşme yaşandı. Biraz da maçın temposuna bağlıyorum bunu. Örneğin Ali Sami Yendeki Galatasaray maçında Sivasspor her iki yarıda da son derece diriydi. Demek ki Sivasla oynarken maçı rölantiye almamak gerekiyor.Tempolu oynandığı zamanda kimin gol atacağı belli olmuyor.


Hafta içindeki maçın da aynı güzellikte olması dileğiyle...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar