zehirli-atik


Modernite konusunda sınır tanımayan dünyanın haliyle sıkı bir elektronik çöplüğü de oluşuyor. Elektronik çöplerin uzman firmalarca geri dönüşüme tabi tutulması gerekirken maalesef bu çöp ürünler Afrika'nın teknoloji girmemiş bölgelerine satılıyor ve acımasızca pazarlanıyor...


Hatırlarsanız bir dönem Türkiye'de de bir cep telefonu firması eski telefonları toplama kampanyası açmıştı. Sebep buradan toplanan cihazların Afrika'daki ülkelere pazarlanması olabilir mi acaba?


Bugün gözümüzde beş para etmeyecek eski model cep telefonlarımız, eski model tüplü TV'ler falan bu ülkelerde pazarlanıyor olmasın? Büyük ihtimalle bu yapılıyor... Ama modern dünya bunu zaten hep yapıyor. Savaş teknolojisi konusunda da aynı şey yaşanmıyor mu? Bugün atıyorum Senegal 100 tane uçak alacağını duyursa , modern ülkeler kendilerine modası geçmiş ve ıskartaya çıkmış uçakları biraz cilalayarak vermeyecekler mi?


O zaman buradan bilgini ve teknolojinin de bir bedelinin olduğu ortaya çıkıyor. Ama sorun o bilginin saklanması düzeyinde...Yani modern dediğimiz ABD ve İngiltere gibi ülkelerde üretilen bilgi ve teknoloji spontane olarak tüm dünyaya dağılmıyor veya dağıtılmıyor. Bedelini ödemeye hazır olsanız bile. Bu biraz da oluşan maliyeti karşılamak için sanırım...


Bilgisayar firmaları da daha güçlü işlemciler varken bunları hemen piyasaya sürme taraftarı değiller.Her şeyin bir zamanı ve tüketilme süresi var.


Yani deli gibi tüketen bir dünyamız olduğu kesin ancak bu da belirli şartlar ve zaman çerçevesi içinde yapılıyor...