Recep İvedik 2Sinemayı bir eğitim aracı olarak görmeye devam edersek yakında sinema salonlarını kapatmak zorunda kalabiliriz. Türkiye'de izlenme rekoru kıran Recep İvedik filminin ikinci versiyonu izleyenler tarafından büyük bir hezeyanla karşılanmış...Genelde aşırı küfürlü olduğu konusunda yoğunlaşan yorumlara göre, küçüklerin bu filmi kesinlikle izlememesinden falan dem vurulmuş...


Açık konuşmak gerekirse bu tarz filmlerden hoşlanmıyorum. Ticari kaygılar güdüldüğü için yapmacık senaryolar ve eğreti çekimler eşliğinde alelacele piyasaya sürülen ürünler söz konusu. Ama şu da var ki bu filmin bir iddiası yok zaten.


Şahan Gökbakar da geçen gün bir gazeteye verdiği röportajda "Bu filmi 3 Maymun ile aynı kategoride değerlendirenler hata yapar" demiş. Bu tesbite katılıyorum. Recep İvedik bir skeç karakteridir. Ve bu filmde onun karakterini sevenler için karakterin zorlama bir senaryo ile uzatılmış sinema versiyonudur. Filmi beğenmeyen gidip izlemez bu kadar basit. Recep İvedik üzerinden Türk Sinemasını ve Türk Sinema Tarihini eleştirmek ve masaya yatırmak çok önemli bir hatadır diye düşünüyorum.


Şu denilebilir. Buna harcanan parayla başka film çekeriz. Ama bu da yersiz, çünkü filme ciddi bir para harcanmadığı da biliniyor. Şu anda sinema dünyasındaki rakipleri kaygılandıran tek sorun bu filmin çok ama çok talep görmesi.Kimse siz sinemacılar Recep İvedik çekin demiyor. Siz yine kendi sanatsal sinemanızı çekin... Bu ülkenin ahlaki yapısı bu filmdeki küfürlerle mi bozulacak Allah aşkına. Bu ülke ekranda neler gördü hala akıl sağlığını koruyor.


Ama ağır sanatsal bir film çekip gişe rekoru kırmayı da beklemeyin. Kısacası yıllardır olduğu gibi yine "halk sanattan anlamıyor" tarzı yorumlar çoğalmaya başladı ancak dediğim gibi halk sinema sanatından anlamak ya da sinema sanatına değer vermek gibi bir yerde konumlandıramaz kendini. Bugün Türkiye'de ve dünyada insanlar sinemaya bir Pazar günü eğlencesi ya da boş zaman geçirmek için yapılan bir aktivite olarak bakıyor.


Daha fazlasını beklemek hayalcilik. Daha fazlasını yapacağınız mekanlar da yok değil. Üniversiteler ve festival programları ne güne duruyor. Bence bırakalım da isteyen istediği filmi yapsın, isteyen de istediğini izlesin.

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

 1. İçeriğinde insana katkı sağlayacak filmlerin yeri ayrı, bu tarz 1-2 saatlik eğlencelik, çerez niteliğindeki filmlerin yeri ayrıdır bana göre. Tabiiki karıştırmamak, aynı kategoride değerledirmemek, hep aynı tarz (sadece ağır ya da sadece komedi) filmler yapılmasını beklememek gerekir.

  Çocukların izlememesi konusuna ben de katılıyorum. Dün akşamki sinema maceramız öncesi oğlum çok defa Recep İvedik filmleri (1'i de izlememiştir henüz) izlemek istediğini söylediyse de seçimimiz daha çok yaşına uygun yapımlar oluyor. Küfür sadece filmlerden öğrenilmez, sokakta, okulda da duyabilir biliyorum ama ne kadar uzak tutabilirsem o kadar kar, pür dikkat film izlerken karşısına çıkacak ve belleğinde anında yer alacak o cümleleri bile bile de götürmek/izletmek bana mantıklı gelmiyor açıkcası.

  YanıtlayınSil
 2. Evet siz de haklısınız ama dediğim gibi her şey insanların tercihine bağlı.
  Kimi sever kimi de sevmez izlemez bu arada yeni bir rekor kırmış film...
  İlk 3 gün izlenme rekoru...

  YanıtlayınSil
 3. Son gelen haberlere göre film 3 milyon izleyici sayısını da geçmiş...

  YanıtlayınSil