Fenerbahçe-Sivasspor Kupa Maçı Analizi

fenerbahce-sivassporkupa


Hafta sonunda oynanan ve 4-2 Fenerbahçe'nin üstünlüğü ile sona eren karşılaşmadan sonra bu maçın daha çekişmeli ve tempolu geçeceği konusunda yorumlar yapmıştım. Beklediğimiz gibi oldu. Sivasspor sahaya klasik  "rakibi oynatmayan" kadrosu ile çıktı. Ancak buna rağmen beklenen direnç ortaya çıkmadı...


Maç öncesinde kadroları gördüğümde Bülent Hoca'nın bu maça "avantajlı skoru alalım" mantığı ile çıktığını düşündüm. Muhammed ve Herve Tum tercihi bunları gösteriyordu. Ki zaten ilk yarıda kapanan ve katı bir defans yapan Sivasspor ile karşılaştık.


Fenerbahçe ise her zamanki klasik kadrosu ile sahadaydı. Sol bekte bıraktığı yerden devam eden Carlos bu maçta Uğur'un kendisini göstermesini engellemiş oldu. Arkasında Vederson oynadığı zaman harikalar yaratan Uğur Boral bu maçta varlık gösteremedi.


İlk yarıda sahadan istediğini alan Sivasspordu. Katı defans ve orta alanda kalabalık bir görüntü çizmesine rağmen Sivasspor kalesinde iki tane önemli pozisyon verdi. Bu iki pozisyonda da Fenerbahçe'nin forvetleri biraz beceriksiz davranarak topu kale çizgisinden içeri atamadılar...


Kaleci Petkovic'in de biraz şanslı olduğunu söylemek lazım...


İkinci yarıda ise daha çok basan ve saldıran bir Fenerbahçe vardı. Bülent Hoca bunu biliyordu ve ona göre oyuncu değişikliklerine hazırlanırken (bkz. Kamanan ve Balili) Fenerbahçeli Deniz, Sivassporun bütün oyun planını bozdu. Ceza sahası önünde buluştuğu topu düzgün bir vuruşla ağlara gönderen Deniz takımını 1-0 öne geçirerek bir anlamda takımının rahatlamasını sağlıyordu...


Artık Fenerbahçe'nin ilerde basmasına ve geride boşluklar bırakmasına gerek yoktu. Sivassporun oyun planı bu şekilde bozuldu ve artık oyuna Kamanan ya da Balili'nin girmesinin bir anlamı da kalmadı. Bu golden sonra bir karambolde 2.golü Edu ile bulan Fenerbahçe durumu 2-0'a getirerek kupa finaline göz kırptı.


Bu dakikadan sonra Sivasspor'un yapması gereken tek şey bir gol atıp işi Sivas'taki rövanşa bırakmaktı. O golü Bilica'nın muhteşem vuruşuyla buldu  ancak hemen bir kaç dakika sonra Deivid maçın skorunu belirleyerek (3-1) Fenerbahçe'ye çok önemli bir avantaj getiriyordu.


Peki rövanşta ne olur? Fenerbahçe ilginç bir takım. Ben bir Kayserispor maçını hatırlıyorum bu sahada 4 gol yemiştik. O gün de Kayseri'nin oyun planı Sivasspor ile hemen hemen benzerdi. Bugün ise Fenerbahçe daha toparlanmış ve daha atak gözüktü. Bence Sivasspor ikinci yarıya Kamanan-Muhammed değişikliği ile çıkmalıydı. İkinci yarıda da aynı oyun planı ile çıktılar ve karambol bir pozisyondan maçı verdiler.


O zaman burdan şu sonuç çıkıyor. Fenerbahçe ile oynarken bir denge tutturmak zorundasınız. Özelikle Saraçoğlunda bu denge çok önemli. Ne çok ilerde topa basacaksınız ne de geriye çok yaslanacaksınız. İşte geriye çok yaslanan bir Sivasspor izledik ve nerdeyse başaracaklar derken, Fenerbahçe'nin kanatoyuncuları sağdan soldan saldırınca bu sefer karambol pozisyonlar oluşmaya başladı.


Bu da Sivasspor defans hattının yine adam paylaşımı konusundaki hatalarından kaynaklanıyor. Ancak dediğim gibi yaslanan bir takımın bu hataları yapması normal. İlk yarıda ve ikinci yarının başında ileri çıkan Fenerbahçe geride çok boş alan bıraktı. Ancak ne Mehmet Yıldız ne Tum bunu değerlendirebildiler. İş işten geçtikten sonra Kamanan ve Balili gibi sprinter oyuncuların da bir anlamı kalmıyor.


Sonuç olarak Fenerbahçe rövanş için avantajlı bir skor aldı. Ancak henüz rövanş oynanmadı. Sivas'taki maçta her şey olabilir. Heyecanla rövanş maçını bekliyorum...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar