"Ezici Galibiyet Yok!"

2009 Yerel seçimlerinin yapıldığı ülkemizde önemli bir seçim atmosferi yaşadık. Bu atmosferi bizim kadar olmasa da yakından izleyen dış basın seçim sonuçlarını "ezici galibiyet yok, seçmenden uyarı" şeklinde değerlendirdi. Biz de dilimiz döndüğünce nihai sonuçlar üzerinden kısa bir değerlendirme yapalım...

İktidar partisinden başlayalım isterseniz. Ak Parti son Genel Seçimlere göre yüzde 8'lik bir erime yaşadı. Bunun mutlak oy karşılığı 1 Milyon seçmene tekabül ediyor. Aslında bunu da aday gösterme sırasında yapılan yanlışlara bağlayabiliriz. Örneğin Şanlıurfa, Adana ve Ankara'da yaşananlar bu görüşü doğruluyor. Urfa'da Fakıbaba bağımsız girdiği seçimde eski partisine fark attı. Adana'da Aytaç Durak iki bin oy farkla da olsa seçimi kazanmayı bildi.

Ankara'ya gelince, Melih Gökçek'in aday gösterilmesi Turgut Altınok seçmenlerinin tamamiyle MHP adayı Mansur Yavaş'a yöneldiğini gösteriyor. Tabi son dönemde yaşanan küresel kriz, işsizliğin artması ve ülkede yaşanan kutuplaşma da oyların düşmesinde bir etken olarak gösterilebilir. Örneğin İzmir, İstanbul ve bazı illerde sıçrama yapan CHP oyları bu kutuplaşmanın ürünü olarak tanımlanabilir.

Fakat genel tabloya baktığınız zaman 2. ve 3. partinin toplam oyundan daha fazla oy alan bir AK Parti gerçeğinden de söz etmek gerekiyor. Yani net bir galibiyet olmasa da bu seçimin galibi AK Parti'dir. Seçmenden bir uyarı alınmıştır ki zaten Başbakan da durumu bu şekilde değerlendirdi.

CHP'ye gelince geçen seçimlerde aldığı oy oranına ufak katkılar yapsa da önemli bir sıçrama yakalamış durumda değil. Bu katkı yapan oylar da İstanbul ve İzmir'den gelen anormal oy artışlarına bağlanabilir. Geçen belediye seçimlerinde İstanbul'da Yüzde 28 alan CHP bu seçimlerde yüzde 40'lara yakın bir noktada tutunmuş durumda. Bu başarılı sonucun mimarı da kuşkusuz Kemal Kılıçdaroğlu... Bu sonuçla ilerde olası bir CHP Genel Başkanı olabileceği gerçeğini de seçmene duyurmuş oldu.

Güneydoğu Anadolu'daki oy oranları ise bölgede hakim olan etnik siyasetin bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğini gösteriyor. İktidarın bölgedeki pozitif açılımlarının bu kadar sert bir yanıt alması mutlaka değerlendirilmeli. Bu kadar net bir farkın  analizi yapılmalı.

Genel itibarıyla galibi çok olmayan ancak mağlubu çok olan bir seçim yaşadık. Genel seçime yansımaları mutlaka olacaktır. İktidarda bir yıpranma muhalefette ise toparlanma emareleri mevcuttur.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar