Habertürk Gazetesi İzlenimlerim

haberturk-gazetesi


Aslında bu konuda dün yazacaktım ama bugüne kaldı. HT Gazetesi uzun zamandır beklenen ilk baskısını iki gün önce yaptı. Bir haftalık promosyon satışı nedeniyle 50 kuruş olan gazeteyi aldım, okudum ve izlenimlerimi yazayım dedim...


Gazetenin normal fiyatı bir hafta sonra 75 kuruş olacak. Şimdilik promosyon ve tanıtım amaçlı 50 kuruş. Ancak bu fiyat üç büyük şehir için geçerli. Çünkü ona göre daha fazla ek çıkıyor.


Anadolu'da yine 50 kuruştan satılmaya devam edecek.Öncelikle gazetenin boyutu ve kalitesi farklı. Kuşe kağıda basılı ve kağıdın ölçüleri daha küçük. Ama tabloid değil. Onu da belirtmek lazım.


Kısacası zarfı güzel ancak mazrufa gelince iş değişiyor. Hala oturmamış bir yazar kadrosu var. Sanırım yeni transferler olacak.Üçüncü sayfada Pakize Suda'yı görmek şaşırtıcı oldu. Hürriyet Gazetesinden bir süre önce ayrılan Suda bundan sonra HT Gazetesinde olacak...


Onun dışında Nihal Bengisu Karaca, Soli Özel gibi yazarları da HT Gazetesinde okuyabileceğiz...


Spor, Ekonomi, İstanbul, Magazin gibi ayrı ekler yapılması ne kadar tutar bilmiyorum ancak benim gibi gazetelerin eklerini kesinlikle okumama gibi bir alışkanlığınız varsa işleri bir hayli zor.


Artık bu devirde insanlar bilgiye en kısa yoldan az çaba sarfederek ulaşmak istiyorlar ve siz bunun üzerine 5-6 tane gazeteyi tek bir gazete gibi pazarlamaya çalışıyorsunuz. Okunma oranları düşük olur gibime geliyor.


Belki ilk gün ve telaş nedeniyle haberlere gereken ilgi gösterilmemiş diye düşündüm ancak hiçbir haberin hikayesi derinlikli değildi. Diğer gazetelerde ne okuduysak hemen hemen aynı cümlelerle Habertürk Gazetesinde de okuduk. Oysa ben farklı haber hikayeleri ve uzman muhabirlerin iyi metinlerini bekliyorum...


Ana gazetedeki "polemik" sayfası hoşuma gitti. Sadece bir haber üzerinden yapılan analizler enfesti. Onun dışında mazrufun hala yeterli seviyede olduğunu söyleyemesek de Türk Basınına yeni bir ses ve nefes getireceği kesin.


Kartelleşen ve tek sesli yapıya büründüğü için eleştirilen medyanın bu tarz farklı seslere de kavuşması sevindirici ancak bu fiyat politikası ve maliyetiyle nasıl ayakta duracağı da merak konusu...


Hayırlı olsun...

Yorum Gönderme

4 Yorumlar

 1. Markete gittiniz. Sütlerin olduğu rafa baktınız. Hepsi birbirine benzeyen süt kutularını gördünüz. Aralarında azda olsa görsel ve aroma olarak farklı olanlar var. Ama genel olarak birbirini aynıları.
  İşte Habertürkte Daha kaliteli kutuda basılmış üzerine falzadan minik süt yapıştırılmış diğerlerinden pahalı ama diğerleri ile aynı tat ve kalitede bir süt kutusu olmuş.
  O beğendiğin Polemik sayfasındaki haberde Haber7.com'un haberiymiş.
  Bugün ikinci ve son kez aldım.  Ama kahvehane, çaybahçesi,  gibi pastane gibi bir yer işletiyor olsaydım müşterilerin okuması için alabilceğim bir gazete olurdu.

  YanıtlayınSil
 2. Pardus haber7 haberi değildi polemik sayfasında olan.
  Ben ilk günkü baskıdan söz etmiştim ama haberden bahsetmemişim...
  İbo Şovla ilgili bir haberdi sanırım ya da vergi cezası ile ilgili olabilir...

  YanıtlayınSil
 3. Valla haberturk ciddi anlamda iyi işler yapıyor artık..

  YanıtlayınSil
 4. ben 2 ay kupon biriktirdim. Ama daha gora gelmedi

  YanıtlayınSil