Tabloid Gazetecilik

tabloid


Yıllardır ülkemizde tabloid basının ölçü sistemi tartışılır. Ancak bir türlü şu çarşaf gazete modelinden tabloide de geçilmez. Habertürk Gazetesini görünce aklıma bu tartışma geldi yine. Habertürk tabloid formatında değil ancak normal gazete ölçülerine göre biraz küçülmüş...


Çok fark yok ama maliyet konusunda bazı artıları olduğu kesin. Evet yazının başlığında da belirttiğim Tabloigdgazetecilik ülkemize ne zaman gelecek merak ediyorum. Gerçi şu anda bedava dağıtılan gazeteler ile bu deneniyor ancak ne kadar tuttu ya da tutar tartışılır...


Oysa hem okuması kolay hem de maliyetleri azaltan bir yapısı var. Ancak nedense tabloid denince akla hafif, magazinel gazeteler geliyor. Oysa öyle değil. Dünyanın bir çok ülkesinde bu ölçü yazılı basının kuralı adeta. Zaten yabancı bir çok otorite de Türk Basınının da yakında bu sisteme geçmek zorunda olduğunu söylüyor.


Küresel kriz hesabına da bu sisteme geçmezsek artık hiç geçemeyiz heralde. Gerçi reklam alanlarının daralması da söz konusu ama en azından reklam alma sorunu yaşayan gazeteler bu sisteme geçebilir.


Örnek Taraf Gazetesi...Bence tabloid olmalı. Hem maliyetler düşer hem de daha kolay ve rahat okunur. Açık söyleyeyim ben çarşaf çarşaf yazı görünce sıkılıyorum. Mizanpaj küçülünce okumak daha rahat oluyor. Sizler nasıl düşünüyorsunuz merak ettim...?

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

 1. düğünlerde yemek masasına örtü olarak ve ölü cesetlerin üzerini kapamak için idealdir. :-)

  YanıtlayınSil
 2. Aslında şakası bir yana bence bize öyle geliyor.
  Biz: Hergün onlarca yazıyı okuyabilen hakkında fikir yürütebilen düzenli okuyan hatta okumak yetmez azda biz yazalım diyenler
  Boy olaraka küçülmesini bende isterim. Kocaman gazete ama içeriğin yarısı görsel. Yazı (içerik) çok az.Bence derhal ufalsın ve içerikte adam akıllı düzenlensin. Öyle ön sayfaya bir manşet üste sağa çıplak kadın resmi en son sayfaya dev gibi araba resmi modası bence pek sarmıyor. Zaten ben düzenli gazete okumuyorum. Seyahate çıkarken bile ya dergi alıyorum yada kitap. Sahi gazete ne işe yarıyordu?

  YanıtlayınSil
 3. Ve ayrıca gazete yazıları daha kısa olabilir. Genelde şu yolu izliyorlar: Haberi en ana hatları ile ele alan bir başlık. Sonra ikincil bir başlık denebilecek çarpıcı bir açıklama; aslında özet bilgi. Sonra ise özetteki bilgilerin de doğal olarak içinde bulunduğu geniş bir yazı. Eğer resim varsa resmin altında da özet bilgi yer alıyor.

  Bunlara son verilmeli. Esas olan şey haberin kitlelere kısa ve öz bir şekilde iletilmesidir. Kurulan cümleler ise en basit tarzda olmalı çünkü gazetecilik edebiyatçılık değildir. Cümleler kolay yapıda olmalı. Uzun cümlelere yer verilmemeli. Haber en iyi şekilde aktarılmalı. Gereksiz ayrıntılardan kaçınılmalı işte bu da çok önemli.

  Bunlardan sonra sayfa boyutlarının küçültülmesi elbette çok iyi olur. Dergi gibi sayfa sayfa daha kolay okunabilir. 1 metrekarelik sayfalar çok saçma.

  YanıtlayınSil