Afganistan

holbrooke


Obama'nın ABD Başkanı seçilmesi ile beraber yeniden gündeme gelen Afganistan'da sular durulmayacak gibi gözüküyor.  Obama'nın Afganistan/Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke'in bölgeye ani ziyaretler yapması da çözüm yolunda işe yaramıyor. Çünkü Afganistan'da Taliban her geçen gün daha da güçleniyor.


Çünkü Pakistan'daki Taliban sempatizanı aşiretler bile Taliban yanlısı açıklamalar yapmaktan kaçınmıyorlar. Afganistan'ın savaştan ziyade ciddi bir değişim ve dönüşüme ihtiyaç duyduğu kesin. Ancak bunun için bölgeye silah yerine; refah, para ve eğitimin gitmesi gerekiyor.


Oysa modern batı bunları götürmek yerine durumu savaş ile çözmeyi denedi.


Tıpkı bir dönem Rusya'nın yapmaya çalıştığı gibi. Rusya 10 yıllık işgalin ardından 1989?da 15 bin kayıpla hezimet içinde Afganistan?ı terk ettiğinde, Sovyetler?in çöküşü hızlanmıştı.


Aynı durum ABD için olabilir mi sorusu hemen akıllara geliyor. Fakat ABD Afganistan sorununu çözme konusunda "uzlaşma" mekanizmasından vazgeçmiş değil. Burdaki sorunu bir şekilde çözme ve sorunsuz bir Afganistan yaratma çabası içindeler.


Bölgenin ehemmiyeti son derece yüksek. Enerji haritası ve gücün bölgedeki dağılımı her geçen gün biraz daha şekil değiştiriyor.


Bu noktada Afganistan'daki çabalar ne derece işe yarar bilinmez. Fakat bölgedeki bazı siyasi ve toplumsal gerçeklerin değiştirilmesi son derece zor gibi gözüküyor.

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. ABD'nin kârlı çıkmaması için uğraşanlar çok. Bu yüzden ABD'nin hiçbir çözüm gayreti işe yaramayacak. Zarar üstüne zarara uğrayacak.
    Bir zamanlar Humeyni'yi durdurmak için başta ABD bütün batı ülkeleri Saddam canavarını yarattı sonra Saddam onların başına bela oldu daha sonra onun işini bitirdiler ama Irak ve ortadoğu bir kaosun içine sürüklendi.
    Bir zamanlar ABD'nin "kahraman mücahitler" diye övdüğü desteklediği taliban da ABD'nin başına bela oldu.
    Bizdeki bir benzeri de Güneydoğu'da silahlandırılan köy koruyucuları.. Bunlar da Türkiyenin başına bela oldu. Bakalım bu meselelerin sonu ne olacak...

    YanıtlayınSil