Barack Hüseyin Obama Türkiye'de!

obama-turkeyBir süredir merakla beklenen 44. ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama'nın Türkiye'yi ziyareti sonunda gerçekleşti. Ziyaretinin ilk gününde mecliste önemli bir konuşma yapan Obama net ve samimi açıklamalarda bulundu.Kendisinin "Babamdan Hayaller" kitabını okuduğum zaman üslubunun dikkat çektiğini not etmiştim. Yıllarca sivil toplum kuruluşları içinde yer alması ve hukuk alanında özellikle de yurttaş hakları alanındaki çalışmaları onu üslup ve değerlendirme açısından farklı bir noktaya yerleştiriyor.

Kabul etmeli ki Ankara ve TBMM bugün tarihi günlerinden birini yaşadı. Program çok yoğundu bu nedenle her ayrıntıya değinecek kadar yazmak istemiyorum fakat genel hatlarıyla meclis konuşması üzerinden gidecek olursak bir kaç not aktarmak istiyorum.

''BUNA CEVABIM ÇOK KOLAY; EVET...''

Ziyaretini Ankara ve İstanbul'da devam ettirmeyi, bir mesaj vermek için yapıp yapmadığını soranların olduğunu ifade eden Obama, ''Buna cevabım çok kolay; evet...'' dedi. Bu nokta önemli çünkü ABD Başkanlarının ilk 100 gün içinde ziyaret ettikleri ülkeler siyasi önem sıralamasında üst sıradadır yorumları yapılır her zaman...

Ermeni meselesi konusunda görüşlerinin değişmediğini söyledi. İki devletin bir araya gelip yapıcı şekilde bu sorunu çözmeleri gerektiğinin altını çizdi. Zaten Türkiye Cumhuriyeti bu noktada arşivlerini sonuna kadar bütün tarihçelere açmış bulunuyor.

Çözüm isteyen bir ülke başka ne yapabilir ki?

Önemli olan Ermeni tarafının probleme yaklaşım biçimidir.Yapıcı olma konusunu Ermenilerin ciddi ciddi düşünmeleri gerekiyor.

''TARİHİN ŞEKLİNİ DEĞİŞTİREN LİDER''

Atatürk'ün kabrini bu sabah ziyaret ettiğini, Anıtkabir'den çok etkilendiğini vurgulayan Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Çünkü, kendisi tarihin şeklini değiştiren bir liderdir. Ama Atatürk'ün yaşamına ait en büyük anıt, hiçbir şekilde taştan ya da mermerden inşa edilemez. Kendisinin bıraktığı en büyük miras, Türkiye'nin canlı, laik demokrasisidir."

Obama bir hitabet ustası diyebiliriz. Konuşmasının belirli yerlerinde ülkemizden örnekler vererek konuşmasına renk kattı. Sıkı bir basketbol izleyicisi olduğunu belirtip Mehmet Okur ve Hidayet Türkoğlu'ndan bahsetmesi tebessüm ettiğimiz anlardı.

AB üyeliğimize verdiği destek ve Rasmussen konusundaki teminatı takdirle karşılandı. Konuşması o kadar net ve üstü açıktı ki "Heybeliada Ruhban Okulu" konusundaki isteğini de dillendirmeyi uygun gördü.

Muhalefet liderleri ile de tek tek görüşmesi tüm Türkiye'ye verdiği bir mesaj olarak algılanabilir. Sadece iktidara değil ülke içindeki bütün siyasi aktörlere eşit mesafede durmaya çaba gösterdi. Ahmet Türk ile görüşmesi de anti parantez olarak belirtilmeli. Süre çok kısaydı önemli değerlendirmeler olmasa da bir takım temenni ve mesajların verildiği kesin. Zaman içinde bunları da öğreniriz...

Sonuç itibariyle ABD Başkanı ülkemize önemli ve mesaj içeren bir ziyaret gerçekleştirdi. Çok önemli bir takım fikir alışverişlerinin yapıldığı kesin. Özellikle Ermeni meselesi konusunda iki ülke de çözüm konusundaki kararlığını göstermiş oldu diyebiliriz. Tabi bu ziyaret sürece nasıl yansır bunu zaman gösterecek. Pek dikkat çekmese de Obama İran ve Irak konusuna da göndermelerde bulundu. İran'ın nükleer konusunda vereceği kararların son derece önemli olduğundan bahsetti. Bu söyledikleri bir kenara not edilmeli diye düşünüyorum.

Obama yarın da İstanbul'u ziyaret edecek. İstanbul'da Beşiktaş'ta neredeyse bütün yollar güvenlik nedeniyle kapalı. İstanbul'da bir takım temaslarda bulunduktan sonra ABD Başkanı Obama ülkemizden ayrılacak...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar