İran Otomobili: Runna

runnaİran ikinci ulusal aracını da Dünya otomotiv piyasasına geçen Cumartesi günü tanıttı. Khodro tarafından üretilen aracın adı : Runna ya da X12... İlk ulusal araç hatırlayacağınız gibi Samand adı ile üretilmişti.

İran Daily'nin haberine göre Ali Akbar Mehrabian yaptığı açıklamada yeni aracın Khodro'nun ihracatını daha da arttıracağını ve aracın yakında yerli ve yabancı pazara açılacağını kaydetmiş.

Bu arada Khodro hakkında da kısaca bilgi vermek gerekirse.

"1962 yılında Ali Akbar Khayami ve Mahmoud Khayami tarfından kurulmuş İranlı otomobil üretim firması. Ağırlıklı olarak Peugeot modellerini uyarlayarak üretmektedir."-wikipedia

Mehrabian konuşmasına şöyle devam etmiş: "Üstün teknik özelliklerinin yanında Runna ayrıca güzel bir otomobil. Khodro'nun İran'ın gururu olmasının nedenlerinden biri de dünyada devam eden krize rağmen gerçekleştirdiği bu ataklardır. 15 yıl önce hiçkimse geleceğimiz bu noktayı öngöremezdi. Ancak biz şimdi ulusal bir platformda kendi arabamızı yapıyor, dizayn ediyor ve satıyoruz."

Runna otomobili projesinin genel direktörü Ali Reza Mohammadi ise "Khodro'nun amacı dünya standartlarında ve ucuz bir otomobil üretmektir" demiş.


Araç kaza sırasında yayalara en az zararı verme konusunda önemli özelliklere sahip ve Euro-4 ve Euro-5 gibi standartlara da uyuyormuş.

Samand ile önemli bir çıkış yakalayan İran Otomotiv Sanayisi "Runna" ile yeni bir hava ve trend yakalayabilir. Samand'ı burdaki tanıtımlarında yakından incelemiştim.

Özellikle modifiyeli beyaz renkteki Samandlar gerçekten çok iyilerdi.Göze de hoş geliyordu.


Fiyatlarına göre iyi bir tercih de denebilir. Fakat özellikle iç dizayn malzemesi olarak kullandıkları ürünler bana kalitesiz geldi.  Zaten pek alan ya da tercih eden de yok. Motor konusunda ise sorun yok çünkü Peugeot ile aynı motoru kullanıyor.

Eğer Runna ile iç dizayn konusuna eğilmişlerse bu iş olmuş denilebilir. Çin markaları ile karşılaştırdığınızda bu modeller biraz daha yere sağlam basıyor  fakat yine de erken konuşmamak lazım.

Araç gelsin görelim ve fikirlerimizi yazalım...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar