amansiz-ol


Mutlak galibiyet için çıktığımız İspanya karşısında 1-0 öne geçmemize rağmen deplasmanda oynadığımız futbolu ortaya koyamayınca sahadan mağlubiyetle ayrıldık. Yapılan reklam kampanyaları, oluşturulan atmosfer ve maç sonunda gökyüzüne bırakılması muhtemel balonlar da galibiyeti almamıza yetmedi. Peki nerede hata yaptık?


Öncelikle herşeyden önce şunu söylemek lazım ki karşımızdaki rakip kolay bir takım değil. İlk ve tek golümüzü 1955 yılında Burhan Sargun ile atarak yendiğimiz güçlü bir ekip.


Çok sabırlılar ve saatlerce top çevirme yeteneğine sahip koordineli bir takım. Sağ kanatlarında İspanya'nın yükselen yıldızı Ramos, İbrahim Üzülmez'e karşı oynuyor. İbrahim iyi bir oyuncu olabilir ancak Hakan Balta gibi bir sol bek varken ondan yararlanmak zorundayız. Genç bir yıldızın karşısına yaşı ilerlemiş İbrahim'i koyarsanız sonuca da katlanmak zorunda kalırsınız.


İbrahim kötü mü oynadı? Hayır.


Ancak oyun planında yapılan bu taktiksel hatalar hem bir önceki maçı hem de bu geceki maçı olumsuz etkiledi diyebilirim...


Fatih Hoca, Tuncay ve Nihat'ı kullanarak dörtlü İspanya savunmasının arkasına sarkmayı planlamış ve son derece doğru bir karar almış olduğunu maç içerisinde gördük. Hatta Nihat ve Tuncay biraz daha dikkatli olsalar ikinci golü de bulabilirdik. Attığımız gol biraz ofsayt kokuyor ancak yeniden bakmak lazım.


Bu arada hakem Riley berbat bir maç yönetti denilebilir. İki tarafa karşı da beklenmeyecek hatalı düdükler çaldı. Zaten İngiltere'de de tartışılan bir hakem olduğunu spiker yorumlarından öğrendik...


Öne geçtiğimiz bir maçı anlık bir motivasyon kaybı ile yitirdik. Bir köşe vuruşu ve Volkan boşa çıkıyor. Anlayabilmiş değilim, Milli Takımımızın bütün kornerlerini izleyin boyu daha kısa olan Casillas hemen hemen tüm topları çıkarak alıyor. Buna karşılık Volkan, 1.90'lık boyuna rağmen çıktığı bu topları rakibe veriyor.


Anlamak imkansız! Böyle bir topta oluşan karambolde İbrahim Üzülmez elle oynayınca, ki mecbur kaldı, İspanya maça ortak oluyor.


Yediğimiz ikinci golde de Hakan Balta'nın kritik bir hatası var ve ülkemizde gol orucunu sürdüren Guiza arkadaşına asisti yaparak İspanya'nın kazanmasını sağlıyor.


Sonuç itibariyle bu gece oynanan bu maçı maalesef hak etmedik. Maç 1-1 iken Semih ile kaçırdığımız gol maçın kırılma noktasıydı. Bundan sonra tek umudumuz Bosna Hersek'in puan kaybetmesi ve onlarla yapacağımız tarihi maçtan puanlar almak üzerine kurulacak...