"Size Oy Vermedik"

Ünlü müzisyen Fazıl SAY'ın CHP Genel Başkanı Deniz BAYKAL'a yazdığı "Size Oy Vermedik" başlıklı mektup gündemi epey hareketlendirdi. Bu mektup şunu gösteriyor ki CHP'ye oy veren kitleler bir kan değişikliğinin gerektiği konusunda hemfikir...Bu kanıya sadece Fazıl Say'ın mektubundan ulaşmadım. Seçimlerin başından sonuna kadar izlediğimiz durum ve yapılan yorumlar bunu gösteriyor.

İstanbul'da Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu kadar yüksek oy alması CHP'ye değil Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine mal ediliyor.

Deniz Baykal'ın yıllardan beri sürdürdüğü Genel Başkanlığın partiye sıçrama getirmediği ve Türkiye'nin belirli yörelerinden partiye neredeyse hiç oy çıkmaması düşündürücüdür.

Güneydoğu Anadolu'da bırakın AK Parti ya da DTP ile yarışmayı nerdeyse ilk 3 parti arasına bile zar zor giren bir CHP görüyoruz. Kısacası bu bölgede CHP tamamen silinmiş durumda. Bu da Deniz Baykal'ın ve onunla beraber partinin Güneydoğu'ya hitaben herhangi bir çözümü ya da çağrısı olmamasından kaynaklanıyor.

Geçmişte yaşanan bir sosyal demokrat-hadep ortaklığı CHP hafızasındaki tazeliğini koruyor olmalı. Şu da ayrıca bilinmeli ki o bölge görmezden gelinerek CHP'nin kitleselleşmesi nerdeyse imkansız.

Bir başka seçim sonucu da İç Anadolu'nun muhafazakar illerinde yaşanıyor. CHP buralarda da nerdeyse yok gibi. Bu biraz da Deniz Baykal'ın muhalefet yaparken kullandığı üslubun seçimlere yansıması olarak değerlendirilebilir.

Sonuç itibari ile Fazıl SAY'ın çağrısı önemli ve yerindedir. Türkiye'de muhalefetin önde gelen partilerinden birisi olan CHP'nin lideri Deniz BAYKAL partisinin bundan sonraki yol haritasını çok dikkatli bir şekilde çizmelidir.

Hatta bunun içinde liderlikten ayrılma seçeneği de olmalıdır. Daha doğrusu olabilmelidir. Gerçi bunu geçmişte bir defa deneyen Baykal'ın aynı yolu deneyeceğini sanmıyorum ancak bugün Serdar Turgut'un da yazdığı gibi Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte bir iki-başkanlı süreci başlatabileceğini düşünüyorum...

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. CHP Genel Başkanı ve Ankara Hukuk Fakültesi mezunu olan Deniz Baykal hakkında ayrıntılı bilgiyi www.ankarahukuklular.com adresinden edinebilirsiniz.

    YanıtlayınSil