Bir Kente Kıydılar!Bir kent düşünün. Hoşgörünün var olduğu ve dinlerin bir arada huzur içinde yaşayabildiği umut dolu bir geleceğin hayal edilebileceği bir coğrafya. Bir kent düşünün, aynı köyde kendileri ile aynı soyadını taşıyan insanları gözlerini kırpmadan öldüren birilerinin olduğu, olabildiği bir coğrafya. İkisi de aynı coğrafya. Bu kenti iyi düşünün!


Mazıdağı, Mardin'in ters tarafta kalmış ilçelerinden birisi. "Şamrah eski adıyla bilinen Mazıdağı ilçesi, geçmişte Diyarbakır-Şam güzergahında canlı bir merkez oldu hep... Duygularla sevginin sırt sırta verdiği bakir toprakların ruhunu yansıtır her zaman.. " diye tanıtılmış bir sitede...


Oysa bu şehrin bu garip ilçesinde duygularla sevgi sırt sırta veremedi geçtiğimiz gece. İnsanlık belirsiz bir süreliğine tatile çıktı adeta. Şehre sevgi yerine hüzün ve vahşet çöktü...


Mardin-Mazıdağı ilçesinin Bilge Köyünde bir nişan töreninde bulunan 47 kişi yine aynı köyden aynı soyadını taşıyan kişiler tarafından katledildi.


Haber bültenlerine yağan haberler ve ayrıntılar arasında birisi insanı donduracak cinsten. Evin içinde bulunan topluluğun üzerine tam 1200 kurşun sıkılmış.
Evet 1200 kurşun. Ölmeyen ve kıpırdayanlara yeniden sıkılan kurşunlar. Böyle bir katliamı ne kıskançlıkla ne menfaatle açıklayamazsınız. Burada kimsenin anlamlandıramadığı bir dram yaşanmıştır.


Hiçbir sosyologun ya da psikologun çözümleyemediği bir dram. Biraz da suçlu psikolojisi ile davranıldığı ve arkada şahit bırakmayalım düşüncesi ile davranıldığı anlaşılmaktadır. Ama ne olursa olsun bu caniliği anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalmaktadır.
Gözleri önünde anne, baba ve kardeşlerini kaybeden çocukların yaşadıkları travmayı bu toplum olarak nasıl tamir edeceğiz? İçine doğdukları bu şiddet coğrafyasının birer kurbanı olmalarına niçin ve nasıl göz yumacağız?


İnsanlığa ve tüm değerlere kıyılan ve bizi biz yapan değerlerin ayaklar altına alındığı bu coğrafyaya kayıtsız kalmaya daha ne kadar devam edebileceğiz?


Sözün özü güzel bir şehre kıydılar. İnsanlığa, umuda, çaresizlik içinde yarına umutla bakabilen çocuklara, doğmamış günahsızlara, sevgiye, aşka ve tüm değerlere kıydılar.


Bir hiç uğruna bu kente kıydılar...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar