"Yeni yönetmeni ile beraber şiddet konusunda sınır tanımayan Kurtlar Vadisi Pusu neo versiyon 59.bölümü ile yine ekranları başındakileri farklı dünyalara götürdü."
Tam böyle bir cümle kuracakken dizinin yeniden Zeynep Günay Tan tarafından yönetildiğini anlamış bulunmaktayım. Gerçi önemli olan dizinin senaristi olsa da yönetmenlerin de dizi üzerinde önemli yorum farklarında bulunduklarını belirtelim.
Geçen bölümü izlerken dizinin sonunda Yönetmen: Zübeyr Şaşmaz adını gördüğüme eminim. Sanırım sadece bir bölümlük emanet bir yönetim olmuş. Zeynep Günay Tan kaldığı yerden Kurtlar Vadisine devam ediyor. Bu yanlış anlamayı da böylece düzeltmiş olayım.


Diziden ayrılanların bir hayli yoğun olduğu haftada diziye yeni giren birisi de izleyicilerin huzurunda arz-ı endam etmiş oldu: Psikopat Cevat Akarsu...


59. bölüm ile dizinin şiddet dozajının biraz daha artacağını tahmin etmekle beraber bu kadar yoğun bir durum beklemediğimi belirtmem lazım. Genelde sonradan youtubedan izlediğim dizi hakkında bugüne kadar bir çok yazı yazdım ve artık bir kategori sahibi olması gerektiğini düşünüyorum. Onu da hemen açalım!


Bu bölümde diziden ayrılan oyuncuları hatırlayacak olursak Fuat, Gamze, Yıldırım, Cavit Akarsu (58.bölüm sonu), Halo olarak sıralamak mümkün... Diziye yeni giren ve Cavit Akarsu'nun kardeşi olan Cevat ise tam bir psikopatı oynamakta. Önüne geleni yakan ve acımasızlığı ile dizideki bir çok benzeri ile yarışan Cevat'ın Polat'ın başına bela olacağı şimdiden tahmin edilebilir.


Bütün İstanbul'u yakacağını söyleyen ve bu iddiasını gerçekleştirmek için çalışmalarına hız veren Cevat'ın yanında da Yılmaz adında Zekivari bir junior psikopat yer almakta. Cevat abisiyle yapılacak katliam öncesinde soru-cevaplar eşliğinde münazaralar yapan bu adamın ileriki bölümlerde Polat'ın ya da Memati'nin yemlerinden biri olacağı konusu hemen hemen muhakkak gibime geliyor... Yaptıkları bir şekilde ödetilecek.


Bu arada bu bölümde duygusal ağırlık merkezi de yoğun bir şekilde oluşturulmuş. Gamze'nin öldüğü sahne biraz daha derin işlenebilirdi. Ancak Yıldırım'ın yanarak öldüğü sahnede Muro ve Çetin'in söndürme çabaları diziyi izleyen bir çok kişide duygusal hezeyanlara sebep olmuştur diyebilirim. Böyle bir karar neden alındı bilemiyoruz ancak dizide önemsiz gibi görünen sorunsuz bir rolde oynuyordu Yıldırım Kardeş. Bundan sonra Muro'nun çekebileceği sinema filmlerinde durum nasıl olur bilmek imkansız ancak zorlanacaklar...


cevat-akarsu


Bu arada Cevat Akarsu'nun bir fotoğrafını da sizlerle paylaşayım istedim. İşte "İstanbul'u yakarım" diyen zat...


Polat'ın köşkle planladığı randevunun iptali ise yine kendisi tarafından ilginç bir şekilde analiz edildi: "ferman padişahınsa gereğini yaparız..." Bu sahne ile beraber Polat ciddi biçimde ihtiyarlar heyeti ile karşı karşıya gelmiş oldu. Heyetin yapmış olduğu ilginç toplantı sırasında ise Polat'ın yerine kimin geleceği konusunda bilgi sahibi olamadık.


İskender'in de büyükleri tarafından gözden çıkarılması an meselesi olmaya başladı. Bu nedenle İskender ileriki bölümlerde Polat'ın hareket sahasını biraz daha genişletecek gibi bir durum söz konusu...


Cevat'ın adamlarının Memati ve Kazım'ı bir klübede sıkıştırmaları ise pek şık olmadı. Ordan kurtulmaları mucizelere bağlı diyebiliriz ve lakin bu durum diziler için olağan birer aksiyon olmuş durumda. Polat, adamlarının derdine düşmüşken Cevat diğer yandan Halo'nun canını alıp Polat'a göndermede bulunuyor. Bu Akarsu cinayeti Polat'ın başına bu bölümde çok büyük işler açtı. 60. bölümü bir Polat İntikamlar Serisi olarak izleyebiliriz.


Şimdi youtubeda dizinin bölümlerini izlerken haliyle yorumları da okuyorum. Çok büyük bir tepki var denilebilir. Özellikle dizide "adam kalmadığı" yollu eleştiriler çoğunlukta. Cevat böyle giderse dizideki herkesi öldürüp dizinin anahtarını yönetmen ve senariste teslim eder herhalde. Ya da dizi tatile girmeden yeni sezon için anlaşma sağlanamamış olan bazı oyuncular daha kurban edilebilir. Pembe dizi oldu diye yerden yere vurulan dizi bu sefer de aksi istikamette öyle bir dozaj verdi ki ayar tutmadı gibi.


Bakalım yeni bölüm neler getirecek...