Okuyucu Yorumları


Gazetelerin internet sayfalarında haber okurken en çok dikkat ettiğim noktalardan birisi de okuyucu yorumlarıdır.  Gazetelerin bedava içerik sağladıkları bu yöntem bir anlamda blogculuk ile ilişkilendirilse de temelde derin bazı farklar vardır...


Aslında "okuyucu yorumları" konusuna uzun zamandır değinmek istiyordum. Taraf Gazetesinden Alper Görmüş'ün yazdıkları ve ardından YeniŞafak gazetesinden Gökhan Özcan'ın yazısı benim bu konuda düşünmeme neden oldu.


Okuyucu yorumları ilk bakışta her gazetenin internet sayfasında olmazsa olmaz bir özellik gibi duruyor. Fakat bir çok gazete yapılan yorumların çoğunu yayınlamıyor.


Küfür, karalama ve imla hatasından yayınlanmayan yorumları herkes normal karşılarken, gazetenin hakim görüşüne ters bazı yorumlarında arada kaynadığı iddia ediliyor.


Aslında temelden baktığınız zaman görüşlerinizin internet mecrasında kamuya açılması bir anlamda blogculuk olarak tanımlanabilir. Hatta ben bugüne kadar okuyucu yorumları ile blogculuğu eş anlamda kullanmışımdır.


Ama işin rengi değişmiş durumda.


Gazetelerin net servisleri kendilerine bedava içerik sağlamak amacıyla okuyuculara yöneliyorlar. Kendi süzgeçlerinden geçirdikleri yorumları yayınlayıp içeriği arttırmış oluyorlar. Bir blogcu ise görüşlerini özgürce kendi sayfasında yayınlayabiliyor. Bu nedenle iki kavramı yanyana kullanmak hatalı bazı analizlere yol açabilir.


Bu arada okuyucuların yaptıkları yorumlar insanların konu ile ilgili neler düşündüklerini öğrenmek açısından son derece yararlı olsa da editör mekanizması bu faydayı ortadan kaldırıyor. Ayrıca bu yorumlardaki bilgi yoksunluğu ve imla hataları da işin içine girince okumak çekilmez oluyor.


Bir kaç gazete hariç okuyucu yorumlarını artık takip edemiyorum. Ama yayınlanma şansı bulan yorumlar arasında da çok değerli yorumlar ve sağlam analizler olduğunu düşünüyorum. Gazete yönetimleri ya herkese karşı eşit ve adil davranmalı ya da bu tarz bir sistemden vazgeçmelidir.

Yorum Gönderme

5 Yorumlar

 1. Gazete yazılarına okurken bile bir taraf olduğu ab açık ortaya çıkıyor. Şu ana kadar toplasam gazete sitelerine yaptığım yorum sayısı 10'u geçmez. Hele birde daha önce yapılan yorumları görünce kişinin hiç yazası gelmiyor. Kaliteli ve temiz bir içerik olmadığı için uzak duruyorum o yüzden.

  YanıtlayınSil
 2. Ben de aynı fikirdeyim.
  Bir kaç kere yorum yazmayı denesem de üyeliğin uzun ve bürokratik sürecinden sıkıldığım için vazgeçmiştim.
  İyi ki de yorum yazmaktan vazgeçmişim...
  Saygılar...

  YanıtlayınSil
 3. Ben Mynet'te çok sık karşılaşıyordum yorum yayınlanmama olayı ile. İmla ya da küfür söz konusu olmasa bile genellikle kendi ideolojilerine ters yorumları yayınlamıyorlar. Gazetelere hiç denemedim bile zaten bu yüzden o yüzden onlar hakkında bir yorum da yapmıyorum.

  YanıtlayınSil
 4. Tamamen tarafsız olan gazeteler yorumlarda elemeye gidiyorsa yanlış olabilir. Ama bir davaya hizmet eden gazetelerde bazı yorumların elenmesi normaldir olması gerekendir.
  Ticaret ile alakası olmasa da ticari meselelerden örnek vereyim:
  Mesela bir firma kendi web sitesinde kendi ürününü tanıtıyor. Rakip firmalar gelip yorum yazma bahanesi ile bu firmanın ürünlerini kötülerse kendi ürünlerini medh ederek tanıtımını yaparsa ve bu durumda o web sitesi o yorumlara izin veriyorsa diğer firmaların hizmetinde aptalca bir yola girmiş demektir.

  YanıtlayınSil
 5. bir çok çocukların sevdigi flimler vardır. özellikle çocukların özellikle çocukların beynini etkileyen filmlerdir bunlar eğer çocuklarımızın daha iyi  yetişebilmeleri için çocuklarımıza televizyon değil de zeka oyunları
  oynatırmalıyız.

  YanıtlayınSil