WolframAlpha

wolframalpha


Arama motoru piyasasının bir numaralı ismi hiç kuşkusuz Google. Ancak bu pazarda da zaman zaman rakipler söz konusu olabiliyor. WolframAlpha da bunlardan birisi. Yahoo arama motorunun bile direnmekte zorlandığı bu pazarda WolframAlpha'nın şansı ne olur zaman gösterecek...

Çok yakında hizmete girmesi beklenen yeni  arama motoru Google'ı tahtından edebilirmiş; zira Google'a nazaran birçok köklü değişiklikle birlikte kullanıcıların hayatına girmeye hazırlanan ve Harvard Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Stephen Wolfram tarafından geliştirilen WolframAlpha ile arama kriterleri de başlı başına değişecekmiş.

Örneğin 'Ağrı Dağı'nın yüksekliği nedir' sorusuna kolayca yanıt bulacak olan WolframAlpha, kullanıcıların aradıkları bilgiye çok daha kolay bir şekilde ulaşabilmesine yardımcı olacakmış.

Bütün bu kolaylıklara rağmen Google karşısında şansı olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki sadece isim bile kaybetmesi konusunda yeterli gibi duruyor.

Arama motoru denince hem kısa hem de ilgi çekecek bir isim şart. Google ve Yahoo bu konuda "o" harfinin sihri ile bir yerlere geldiler. WolframAlpha ise rekabetin içinde eriyecek bir isim gibi geliyor bana...

Sizin de yorumlarınızı alalım...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar