Yay HareketiSansuresansur.org sitesinin başlattığı sansür karşıtı harekete destek çığ gibi büyüyor. Blogunuzda aşağıdaki yazıyı paylaşırsanız harekete destek vermiş olacaksınız. Şimdiden hayırlı olsun. Daha özgür ve temiz bir internet için...

Yay! Hareketi, adı üstünde, yaymaktan geliyor. Sanal ortamda, gerçek hayatta, elimizden geldiğince tepkimizi yaymak anlamını içeriyor.


Bu doğrultuda, elimizde çeşitli malzemelerimiz ve yönetmen arkadaşımız İlkay Kopan'ın çektiği videolarımız var.


11 Mayıs itibariyle, videolarımızı, manifestomuzla beraber bloglarımızda yayınlayarak, ortak bir mesaj vermeyi hedefliyoruz. Aynı gün, aynı mesajla ortaya atılarak kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçlıyoruz.


Öte yandan, videolar ve banner'lar sanalda yayılırken, gerçek hayatta da boş durmuyoruz tabii ki. Tepkimizi internetten çıkarıp, dışarıda da göstermek için poster ve sticker gibi malzemelerimizden faydalanacağız. Amaç belli: Sansür, her yerde karşınıza çıkabilir. Malzemeler de bu doğrultuda hazırlandı, boşlukları malzemeyi kullandığınız yere göre yazabilirsiniz.


Örneğin, posteri bir restorana astınız, boşluğu "Bu restorana erişim engellenmiştir" şeklinde doldurabilirsiniz.


Bu fikirden hareketle aklınıza yeni bir malzeme fikri gelirse, atış serbest. Neler mi olabilir? Tribünlerde "bu tribüne erişim engellenmiştir" pankartı açmak olabilir, yine mecrasına uygun mesajlarla amerikan servis, tişört, bardak altlığı, föy, stensil gibi daha pek çok şey olabilir, bundan sonrası hepimizin hayal gücüne kalıyor aslında.


Sizden tek isteğimiz, bu malzemeleri kullandığınızda ya da gerçek hayatta karşınıza çıktığında, hemen bir fotoğrafını çekip, nerede olduğu bilgisiyle birlikte bize göndermeniz. Hareketin ne kadar yayıldığını görmek ve fotoğraflarla sitemizde sergilemek istiyoruz.


Kısıtlı sayıda malzeme elimizden bulunuyor. Bir süre için bize yazarak malzeme temin edebilirsiniz ya da doğrudan bu sayfadan indirip, kendiniz basabilirsiniz.


Yay HareketiYorum Gönderme

6 Yorumlar

 1. Özgürlük ve temizlik birbirleriyle aynı yerde ne kadar bağdaşabilir?

  YanıtlayınSil
 2. Özgürlükten ne anladığımıza bağlı...

  YanıtlayınSil
 3. Temizlik anlayışı da sorgulanabilir. :)

  YanıtlayınSil
 4. kavramlar üzerinden gidersek yaşamayı askıya almamız gerekebilir.
  bence yasalar çerçevesinde özgür ve temiz olunabilir.
  yasaların dışına çıkılması ise zaten söz konusu olan bir durum değil.

  YanıtlayınSil
 5. Her iki tarafı da düşünürsek yani yasaklananlar ve yasak koyanlar açısından:
  Özgürlükler ve temizlik (dürüstlük, saygı, zarar vermeme) konularında her iki tarafta da muhakkak aşırılıklar vardır.

  Yasaklananların aşırılıkları olmasa yasaklanmaları çok kolay olmayacağı gibi çoğunluk tarafından savunulmaları o derecede yaygın olur. Zulme uğradıkları daha açık ve net görülür.

  Yasaklayanlar ise genelde her zaman aşırı gidebilirler. İşin içinde sömürü düzenlerinin tehlikeye düşmesi varsa hele..

  YanıtlayınSil
 6. ben hala yasalar çerçevesinde özgür ve temiz olunabileceği kanısını taşımaktayım :-)

  YanıtlayınSil