Anadol STC-16

anadolstc16


Türkiye'de dizayn edilen ilk otomobil 1961 tarihli "Devrim" otomobilidir. Ancak hem Türkiye'de dizayn edilen hem de seri üretime geçilen ilk Türk otomobili ise Anadol STC-16'dır...


Otosan yönetimi tarafından o dönemin otomobil tasarımcılarından Eralp Noyan'a dizayn ettirilen Anadol STC-16 1973 ve 1975 yılları arasında üretilmiş. Banttan kaldırılma sebebi ise Türk insanının spor otomobile olan olumsuz bakış açısı olmuş sanırım.


Anadol STC-16; Datsun 240Z,  Saab Sonett,  Aston Martin,  Ginetta & Marcos modellerinden esintiler taşımaktadır. Ancak STC-16 bu modellerden çok ayrı bir hava ve karakter taşır. Eralp Noyan, aracın iç ve dış dizayn karakteristiğini 2. Dünya Savaşı?nın en gelişmiş uçağı olan ?Supermarine Spitfire?dan esinlenerek çizdiği ifade edilmektedir. (kaynak)


Bu estetik aracın motoru ise Ford motoru. O dönem benzerlerinden hem estetik hem de teknik olarak pek bir farkı olmayan Anadol STC-16 büyük beğeni topladı.


STC-16 isminin ?Sport Turkish Car 1600?ün kısaltması olduğu gibi, bu açılımın aynı zamanda ?Sport Touring Coupé 1600? anlamında olduğu da ifade edilmektedir. Gençler ise bu açılımı ?Süper Türk Canavarı 1600? olarak benimsemişlerdir.

Araç toplam 176 tane üretilmiş. İnternette biraz araştırınca hakkaten merak ettim. Bir yerlerde bulabilsek deneme sürüşü yapmak isterim açıkcası. Bu arada efsane olan bu araç çıktığı ilk yıl 70 bin lira gibi bir rakamdan satılıyormuş. Bugün kaç paraya tekabül eder bilmiyorum ama o dönem için yüksek bir fiyat olduğu kesin. Hem de petrol krizi yaşayan bir Türkiye söz konusu o yıllarda...


Arabanın bir başka efsane özelliği ise rengi. Alanya sarısı denilen bu renk nerdeyse üretilen her aracın üstünde var. Bir kaç tane de beyaz renkte üretilmiş.


Devrim Arabaları filminden sonra bir film de bu efsane Anadol STC-16 için yapılmalı diye düşünüyorum. Ne dersiniz?


Anadol STC-16 ile ilgili daha çok bilgiye aşağıdaki web adreslerinden ulaşabilirsiniz:


http://www.anadol-stc16.comhttp://www.stc-16.org/stc/

Yorum Gönderme

0 Yorumlar