FC Bunyodkor

bunyodkor_logo


FC Bunyodkor, Özbekistan'ın son dönemlerde en çok ilgi çeken takımlarından birisi. Chelsea'yi çalıştıran Scolari bu takımı tercih edince bize de araştırmak düştü...


FC Bunyodkor 2005 yılında kurulmuş yeni bir takım. Özbekistan'daki adıyla PFK Bunyodkor olarak bilinen takım Özbekistan'ın en üst ligi olan Oliy Lig'inde mücadele ediyor.Maçlarını 17 bin kişilik MHSK stadında oynayan Bunyodkor takımının kaptanlığını ünlü Brezilyalı yıldız Rivaldo yapıyor. 2008 yılından beri Barcelona'nın kardeş klübü olan Bunyodkor ilk sansasyonel haberini Eto'yu Özbekistan'a getirerek yapmaya çalışsa da Eto Taşkent'i gezip İspanya'ya dönmek dışında kaydadeğer bir haber üretmedi.

Ancak Bunyodkor cömert bütçesi sayesinde daha sonra Rivaldo gibi bir yıldız oyuncuyu kadrosuna katmayı başardı.


Takımın maddî kaynağını sağlamakta olan Sponsorları arasında UzGazOil, NEFTGAZMONTAJ, GISSARNEFTGAZ, KO'KDUMALOQ-GAZ, SHO'RTAN GAZ MAHSULOT, NEFT GAZ SANOAT LOYIHA, ben'ronrre ve LCKS yer almaktadır. Bu da Bunyodkor'un neden bu kadar cömert bir takım olduğunu göstermektedir sanırım.


FC Bunyodkor, geçen haftalarda yine önemli bir başarı göstererek Asya Şampiyonlar Liginde çeyrek finale kalmayı başarmış. İlginç bir takım. Sonuçta arkanızda güçlü bir finansal destek olunca inanılmaz başarılar yakalamanız da son derece normal.


O değil de bu Asya Şampiyonlar Ligi maçları neden ülkemizde yayınlanmaz? Bunu engelleyen sanırım reyting alamama korkusu olsa gerek.


Oysa eminim bir çok kişi Bunyodkor tarzı takımları izlemek isteyecektir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar