Formula-1 İstanbul

2009-f1-istanbul-grand-prix1


Formula-1 İstanbul'a alındığında herkes çok heyecanlanmış ve Türkiye'nin tanıtımı konusunda önemli bir fırsatın ele geçirildiği düşünülmüştü oysa durum hiç de beklendiği gibi ilerlemiyor.


Geçen Pazar yapılan son yarışta toplam seyirci sayısı 90 binde kaldı. Bu en kötü seyirci rakamlarından birisi Formula-1 için.


Mesela yarışların yapıldığı ilk yıl dışardan 20 bin seyirci gelmesine rağmen bu rakam bugünlerde 5 bin dolayında. Ciddi bir düşüş yaşandığı kesin. Bunda dünyayı etkileyen küresel krizinin etkisi de var yeterli tanıtım yapamayan bizlerin etkisi de. Bu tarz bir turnuvayı almak için neler yapmadık zamanında. Çok uğraştık ve başardık ama gelin görün ki şimdi de bir çok sorun yaşıyoruz.


Aslında başarısızlığın nedenlerinden birisi de Türkiye'den yeterli oranda seyirci katılımı olmaması. 100 Euro gibi fiyatların tek bir bilet için istendiği bir ortamda bunun gerçekleşmesi de çok zor zaten. Sanırım Formula-1 yönetimi de bunun farkındadır. Bilet fiyatları konusunda mutlaka bir düzenleme yapılmalı.


Yoksa bir kaç yıl sonra Formula İstanbul'a uğramayacak gibi gözüküyor...


Not: Bu arada Türkiye Grand Prix'sini Brawn GP pilotu Jenson Button kazandı.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar