İran Seçimleri


iran-election-protest


Bütün dünya ve ortadoğu tarafından merakla beklenen İran seçimlerinde Ahmedinecad'ın 2. kez cumhurbaşkanı seçilmesi reformcu aday Musavi yanlılarını sokağa döktü. Yeşiller içindeki göstericiler seçimin şaibeli olduğunu iddia ederek polisle çatıştı.
İran son dönemlerde Dünya gündemini sık sık meşgul eden özel bir ülke. Burada yapılan seçimler sadece bölge ülkeleri tarafından değil ABD ve Avrupa tarafından da yakından izleniyordu. İran'ın izlediği nükleer politika ve diğer ülkelerle olan ilişkiler hep yakın gözlem altında oldu.

Bu seçimlerde Ahmedinejad'ın karşısına çıkan Musavi ise reformcu yönüyle tanınan bir adaydı. Ancak seçim gecesi yapılan bazı iddialar ve internetin çökmesi Tahran'ı karıştırdı.Musavi İran halkını direnmeye ve seçim sonuçlarını tanımamaya çağırınca karışan İran sokaklarına, İran polisi müdahalede bulundu. Ama benim bu noktada dikkatimi çeken nokta yabancı basın oldu.

Bir çok yabancı basın kuruluşu olayda hemen Musavi yanında yer aldı. Özellikle Foxnews öyle bir yayın yapıyor ki tamamen yargılardan oluşan haberler üretmeye başladılar. Tamam yaptıkları haberlerin doğruluk payları yüksek hatta belki doğru ama basın kuruluşlarının bu tarz haber verme yöntemini tercih etmesi tartışılır.

Bu arada yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Ahmedinejad'ı ilk kutlayan Chavez ve Essad oldu. Bu durumu da dünyanın politik gidişatı açısından değerlendirdiğimiz zaman bölgede değişen bir şey olmadı.

Bu durumdan hoşnut olmayan ülkelerin başında ABD ve İsrail gelirken Venezuela ve Suriye gibi protest ülkeler duruma oldukça sevindiler.

Bakalım zaman neler gösterecek.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar