kurtlar-vadisi-gladio


Pana Film yöneticileri üçüncü filmle seyircinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. "Kurtlar Vadisi Gladio", Kurtlar Vadisi Irak ve Muro'dan sonra önemli bir seyirci kitlesini sinema salonlarına çekebilir...


Türkiye'de yerli sinema giderek büyürken bu durumun belirli güç merkezlerinde yoğunlaşması sinema sanayi açısından bir şanssızlık olsa da "yabancı filmlerin" artık gözle görülür düşüşler yaşaması  analiz nedeni olmalı gibime geliyor.


Komedi denince Cem Yılmaz ve Şahan... Aksiyon denince ise akla Pana Film geliyor. Tabi Kurtlar Vadisi Pusu ve filmlerdeki aksiyon sahneleri henüz istenen düzeyde değiller. Sanat yönetmenlerinin bu işe biraz daha ciddi şekilde eğilmeleri gerekiyor. Sadece gişe başarısı değil aynı zamanda sinemada estetiğin de son derece önemli olduğunu hatırlayalım.


Gelelim Kurtlar Vadisi Gladio'ya...Filmin fragmanında Muro'nun "Derin Kebap" olarak nitelediği İskender Büyük'ün son derece sansasyonel tanıtım cümleleri yer alıyor:


İşte filmin fragmanındaki sorular:-Cumhurbaşkanı Özal Musul ve Kerkük'e girecek diye mi zehirlendi?

-Cem Ersever gladionun hangi gerçeğini öğrendiği için öldürüldü?

-Apo suikastini gladio nasıl önledi?

-28 Şubat süreci bin yıl sürecekken beş yılda nasıl sona erdi?

-Kim Washington'dan gelen telefonla darbe girişiminden vazgeçti?

Bu sorulara bir cevap arayan filmin büyük ses getireceği kesin. Hatta şimdiden forum sitelerinde tartışmalar başladı bile. Burada hemen Gladio nedir sorusuna da kaynak göstererek bir yanıt vermek istiyorum:


Gladyo nedir? Kelime anlamı Roma Kılıcı anlamına gelmekte. II. Dünya Savaşı sonrasında Batı Avrupa'da gelecekte olması beklenen bir Varşova Paktı işgaline cephe gerisinde bir direniş başlatmak amacıyla İtalya'da NATO tarafından gizli olarak örgütlenen Kontr-gerilla (stay-behind) operasyonunun kod adı. Gladyo, özel olarak NATO cephe gerisi direniş organizasyonun İtalyan kolunu belirtse de bazen "Gladyo operasyonu" NATO'nun bütün cephe gerisi (stay-behind) operasyonlarının gayri resmi adı olarak kullanılır ve bazen "Süper NATO" adıyla da anılır. (Kaynak-Wiki)Film Özal'dan Cem Ersever'e kadar birçok konuda önemli bilgiler içerdiği iddiasında. Ne zaman gösterime göreceği konusunu merak etmekle beraber çok yakında ibaresini tekrardan hatırlatıyorum.

Fragmandaki İskender Büyük'ün son cümlesi ile bitirelim: "Size Gladio'nun ikinci adamını anlatacağım"...