Kurtlar Vadisi Pusu 62.Bölüm Analiz

kurtlarvadisipusu-62.bolum


Hafta içinde "sezon finali" olacağı söylenen 62.bölüm bütün heyecanıyla geldi geçti. Bölümde en çok dikkat çeken karakterler İskender ve Güllü Erhan oldu.


62. Bölüm, Erhan'ın İskender'i vurduğu sahne ile açıldı. Erhan becerikli bir aksiyonla bölgeden kaçarken Kenan Yarbay'ın kurşunları hedefini bulamadı. İskender öldü mü ölecek mi derken bu durumdan da sıyrılan İskender "öldürmeyen güçlendirir" prensibi gereği yoluna çok güçlü bir şekilde devam edecek gibime geliyor.
"BEN YANIMDA AĞLAYAN KADIN İSTEMEM, İNCİM"


Bu arada İskender'in can çekişirken İnci'sine söylediği "Ben yanımda ağlayan kadın istemem İncim" özdeyişi şimdiden İskender fanatiklerince bir köşeye yazıldı. İskender her ihtimale karşı Kenan Yarbay'a kasanın şifresini ve ne yapması gerektiğini de o kadar hengame içinde iletti.


"YILMAZ BU NE?"


Cevat Akarsu ve Yılmaz ikilisi icraatlerine devam ederken özellikle limana yaptıkları ufak çaplı Normandiya çıkarması büyük ilgi topladı. Botla kıyıya çıkan özel timvari ekip "aha da şimdi Polat bitti" diye düşünürken sahneye Azeri gardaşımız Nazır çıktı...


"Benim hörmetli böyüklerime nasıl gülle atabilirsiniz" diyerek makineliye asılan Nazır, Cevat'ın amfibik harekatına da son noktayı koymuş oldu.


Bu arada Liman çıkartması sırasında Cevat'ın klasik sorusu Yılmaz tarafından "Baruttur ağam ateşle yanına yaklaşmamak lazım" diyerek cevaplandırıldı. Ve lakin Yılmaz'ın bu realistik yaklaşımı Cevat'ın hiç hoşuna gitmedi. Ki hemen ardından Yılmaz bütün adamlarına "ölüm emri" verdi.


Liman sahnesindeki bir başka ilginç durum ise Polat açısından yaşandı. Nazır'ı tanımayan Polat, Memati'nin çevirdiği silah işini de böylece öğrenmiş oldu. Ayrıca Nazır'la beraber yardıma gelen Arap arkadaşların da Yılmaz'ın metaforik tanımlamaları eşliğinde zifte bulanmaları bölümün en hazin sahnelerinden birisiydi. "Arap sabunu" esprisi biraz amacını aşmış mı ne?


Erhan'ın İskender Büyük'ü vurması normal olarak işin ihalesinin Polat'a kesilmesine neden oldu. Polat bu beladan nasıl kurtulacağım derken kendisini polisten kaçarken buldu. Aslında bir yandan İskender'in ölmesini çok isteyen bu ekibin konjonktürel bazı durumlardan dolayı Erhan'ın işlediği bu olay yüzünden başları ağrıyacak gibi gözüküyor. Ama bu durum Albay'ın , Kenan Yarbay'ın dikkatsizliğinden yararlanarak elde ettiği adresler sayesinde değişti.


Bu arada Hikmet'in olaylar karşısındaki soğukkanlı tutumu dikkatle not edilmeli. Erhan'ın bu olayı işlemesindeki payı da göz ardı etmemeli. Bakınız silah mekanizması...


62. Bölümdeki ilginç sekanslardan birisi de İhtiyar Heyetinin yaptığı toplantı idi. Burada yapılan analiz son derece önemli ve güncel olmasıyla izleyiciyi ekran başına kilitledi. Bunun yanında ülkede bir çok gizli servisin ne gibi operasyonlar yaptığı konusunda ilginç analizler yer aldı.


"GERİ DÖNMEK YOK YAZ BUNU DEVRİMCİ KAFANA"


Son bölümlerde Yıldırım'ın intikamını alma isteğiyle yanıp tutuşan Muro yeniden örgüte dönme kararı verince başına olmadık işler geldi. İşi bozan "Deli Hüsnü" Muro'yu kızdırsa da örgüte geri dönmek istemeyen Çeto buna çok sevindi. "Geri dönmek yok yaz bunu devrimci kafana" diyen Deli Hüsnü neden Muro'yu takip ediyor onu da anlamak imkansız. Sormaya da gerek yok sanırım :-)


"ELİF SENİ SEVİYORUM!"


Bu bölümdeki duygusal yoğunluğu en yüksek sahnelerden birisi de Ebru'nun Polat'ın saklandığı yere giderek onu görmesiydi. Herkes "Boşanmak istediğini söyleyecek şimdi" diye düşünürken Ebru inanılmaz bir sadakat örneği gösterip "sonsuza kadar ona bağlı kalacağı" gerçeğinin altını çizdi. Bu dizinin baş karakterine filmdeki eşinden yamuk yapılması olmazdı zaten. Ama işte ne olduysa bu sahnede oldu.


Polat belki de ilk defa herkesin önünde "seni seviyorum" dedi ama "Elif seni seviyorum" diyerek ölen eski sevgilisine bilmeden yaptığı bu gönderme Ebru'nun yıkılmasına sebep oldu. Kader birçoğumuza böyle dil sürçmeleri yaptırabilir. Fakat Ebru'nun o sadakat şovunun üstüne çok kötü bir etki bıraktı.


Bölümden son olarak aktarmak istediğim ise İskender ve kızı arasında geçen ilginç diyalog olacak.


"Babanı düşmanlar öldüremedi sen mi öldüreceksin?"Yorum Gönderme

6 Yorumlar

 1. 62. bölümde de yine şaşırmaya devam ettik. Dizi senaristleri gündemi çok iyi takip ediyorlar çok iyi irdeliyorlar. Ay Yıldız şeklinde dizayn edilmiş bölümde toplanan İhtiyarlar, Gladyo'nun İstanbuldaki irtibat bürosunu açığa verdiğini buna da Polatın zorladığını konuştular ve Gladyo'nun yeni bir yapılanma oluşturduğunu söylediler. Sanırım bu yapılanmada -neresindedir bilemem ama- Cevat'da var.

  Öte yandan reklamlarda gördüm 'Kurtlar Vadisi Gladyo' yakında sinemalardaymış.

  YanıtlayınSil
 2. ?Babanı düşmanlar öldüremedi sen mi öldüreceksin??cümlesinde dikkat çekmeye calıştıgınız şey nedir?bir de sizce iskender kızını seviyor mu veya sevecek mi?yorumlarınızı bekliyorum

  YanıtlayınSil
 3. "Babanı düşmanlar öldüremedi sen mi öldüreceksin" lafı İskender'in ne kadar dirençli olduğunu göstermek için yazının sonuna eklediğim bir replik sadece. İskender ve kızı arasındaki duruma gelince bence İskender'in kızı bir şekilde intikam almak için Polat ve adamlarına yanaşabilir hatta bunlardan biri ile yakınlaşabilir bile...Mesela Memati ile? Neden olmasın sonuçta senaryo bu şekilde gelişir dallanır budaklanır...İskender bu durumda ne yapar işte onun için de bölümleri bekleyelim derim...

  YanıtlayınSil
 4. kızını bilmem ama bence iskender kııznı seviyor yoksa hiç bulaşmazdı bile ona.ya da bütün bu yaptıklarına bu kadar sabırlı davranmazdı.sonuçta bi başkası iskendere aynı şeyı yapsa....:)ya da alıp kızını kendı evıne goturemsı veya ısrarla babanı...şeklınde babası olduugunu süreklı vurgulamay calışması....seviyor ama kz hırçın olduu için yakınlaşma omuyor bence...

  YanıtlayınSil
 5. Tabi senin yaklaşımın da son derece mantıklı. O yönde bir durum da yaşanabilir. Bu akşam ki 63. bölümde bakalım neler olcak?

  YanıtlayınSil
 6. en çok sevilen film

  YanıtlayınSil