Kurtlar Vadisi Pusu nefes kesen bir sezon finaliyle izleyicilerine şimdilik veda etti. Bu bölümde Cevat Akarsu biraz daha arka planda kalırken İskender ve Polat'ın büyük çekişmesi ilginç bir sonla noktalandı.


Herkesin merak ettiği Erhan'ın akibeti konusu mutlu sonla noktalansa da ardından bütün ekibin kendilerini nezarette bulması izleyenleri üzdü. Hemen hemen dışarda kimse kalmayınca iş başa düştü diyen Polat kaçarak, Başbakan'a yapılacak olan suikasti önlemeye çalıştı.


Bu arada Erhan'ın bağlı olduğu sahnelerde Cevat'ın "Yılmaz bu ne?" sorusuna gelen "kozalak" cevabı ilginçti. "Kozalağı sobanın altına koymak lazım ki büyük odunları yaksın..." benzetmesi Erhan'ı korkutsa da Cevat Akarsu'nun bu planı tutmadı. Muro ve Polat işbirliğinde kurtarma harekatı başarılı olsa da polise yakalanmaktan kurtulamadılar.


Sanırım sezon finali olduğu için bir çok yan konu es geçilmiş. Bulut konusu biraz daha ayrıntılı işlenebilirdi ama yeni sezonda Yıldız ve Tataroğlu'nun hiç de iyi şeyler beklemiyor gibime geliyor.


Suikast sahnesine gelince bu sahnede bazı ilginçlikler vardı. Suikasti yapacak olan adam camiye sonradan gelmesine rapmen o kalabalıkta kendisine saf arasında hemen yer bulabiliyor. Hem de sanki ona özel yer ayırmışlar gibi bir hal var. Polat tam zamanında yetişse de kim olduğunu bilemediğimiz birisi (ki heralde gladiocu bu da) Polat ve Başbakan'ı vuruyor.


Hatta İskender bile "bu bizim adam değil" diye feveran eylemekte o sırada. Bir de İskender neden herkesin gözü önünce camiye gelip olanları izler bunu da senaryonun içinde bir yere koyamadım.


Yeni sezonda herkesin en çok merak ettiği konu Polat'ın yaşayıp yaşamayacağı olacak sanırım. Burdan da sıyrılacak olan Polat ve ekibi, İskender ile olan maceralarına devam edeceklerdir. Son olarak Davut Tataroğlu'nun bir heykeltraş atölyesine gidip "bizim çocuklar işi başardı" demesi de ilginçti. Ayrıntılı göndermeler ve metaforlar var. Hem geçmiş hem de günümüz siyaset dünyasına ince mesajlar veren bir son bölüm olmuş.


Bu arada son bölümün yönetmeni Zübeyr Şaşmaz idi. Dizi neden böyle arada bir Zübeyr Şaşmaz tarafından yönetiliyor onu da anlamadım.


Yeni sezonda yine analiz yazıları ile görüşmek üzere...