Vuvuzela

vuvuzelaAdı Vuvuzela, 60 cm uzunluğunda ve 120 gram ağırlığında. Bu borunun en önemli özelliği ise rahatsız edici bir ses çıkarması. Konfederasyon Kupasının düzenlendiği Güney Afrika'da bolca kullanılan bu aletin 2010 Dünya kupasını mundar edeceği daha şimdiden tahmin edilebilir.

Genelde Güney Afrikalı seyircilerin kullandığı bu ilginç alet eğer Dünya kupasında da bu şekilde kullanılırsa ekrandan çok rahat maç izleyemeyeceğimiz kesin. Çünkü konfederasyon kupasını izlerken şunu farkettim sanki sahayı milyonlarca sinek basmış gibi bir ses çıkıyor. Toplu bir sinek vızıltısı! Ancak yakında olduğunuz zaman bir fil sesi gibi geliyor kulaklara...

?Kudu? denen bir çeşit antilopun boynuzlarından yapılan vuvuzelayı, yüzyıllardır köylüler birbiriyle haberleşmek için kullanıyormuş.
Vuvuzelaya yüz vermeyen futbolseverler üç saat boyunca kulakları sağır eden bir şekilde öten bu enstrümandan yaka silkmiş durumda. Güney Afrikalıların cevabı ise hazır: ?Eğer rahatsız oluyorsan sen de bir vuvuzela al ve öttür, böylece çıkan ses seni de rahatsız etmez.? meraklıları bu sesi fark edene kadar. Müşteri taleplerine göre tasarımda yapılan değişikliklerden sonra peynir ekmek gibi satılmaya başlıyor. Firma vuvuzelanın kökenlerini araştırdığında karşısına Afrikalı kabileler değil, bir Çin kadın takımı çıktığını da ekliyor.
Vuvuzelanın yasaklanması için bazı bloglar bile açılmış. Ancak Fifa Başkanı Sepp Blater abimiz yasak konusunda bir şey yapamayacaklarını ve vuvuzelanın yerel bir renk olduğundan bahsediyor.Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Vuvuzela mıdır bilinmez ama İspanya'da özellikle Barcelona'da da aynı ses mevcut.Taraftar kendini resmen biz burdayız diye gösteriyor.

    YanıtlayınSil
  2. Hakkında fazla bir şey söylemeye gerek yok. Federasyon kupasında çalındığı ilk günden itibaren hakkında yüzlerce blog açılan, hem fanları hem karşıtları oluşan, Afrikalıların yeri göğü inlettiği, Fifa'nın hakkında toplantılar yaptığı, birçok video paylaşım sitesinde videoları izlenme rekoru kıran VUVUZELA Türkiye'de! Türkiye'deki ilk sahiplerinden olmak için acele edin! Stoklarımızdaki VUVUZELA sayısı sınırlı olduğundan takımınızın renklerinde bir çift almak isterseniz özel mesaj atarsanız öncelik tanınacaktır. "Yoksa ilk gelen kapar" kuralı işleyecek.
    http://urun.gittigidiyor.com/VUVUZELA-GUNEY-AFRIKA-DUNYA-KUPASI-2010_W0QQidZZ18440239

    YanıtlayınSil