AK-47

ak47Rusların en meşhur silahı olan AK-47 yani diğer adıyla Kalaşnikof'un bu kadar popüler olmasının başlıca nedenlerinden birisi de uzun süre temizlenmeden ve bakıma gerek duymadan stabil çalışmasından ileri geliyor.

Bu konudaki dayanıklılığı nedeniyle genelde terör grupları tarafından kullanılan bu silah dünyada bir çok yerel kültüre entegre olmuş durumda.

Yukarda resmini görmüş olduğunuz altın kaplama AK-47 Saddam Hüseyin için yapılmış bir örnek. Değeri nedir bilmiyorum ama sanırım milyon dolara yaklaşan bir antika olmak üzeredir.

Aşağıdaki halı ise el işi bir afgan halısı. Afganistanlıların savaşı ne derece içselleştirdiklerini gösteren ilginç bir örnek.


Bu arada Rusya'da hediyelik eşya almak istediğiniz zaman karşınıza en çok çıkan örneklerden birisi de oyuncak AK-47'ler oluyor. Bir silahı popüler yapmak savaş sanayisinin bir ustalığı olabilir ancak onu kültür endüstrisi içerisinde acımasızca kullanmadan önce düşünmek gerekiyor...

Yorum Gönderme

5 Yorumlar

 1. Saddam tarih olduğu için bence silahda tarih olmuştur. Milyon dolar etmesede iyibir değeri olduğu kesin. ( Tabi ABD den geriye kaldıysa)

  YanıtlayınSil
 2. Enteresan bir silah , halıda çok enteresan geldi bana.

  YanıtlayınSil
 3. AK-47'şin çakmalarını Afganistan'da da üretiyorlar.

  YanıtlayınSil
 4. işte bir millet ancak bu kadar ezilebilir bir millete savasla yaşamak bu kadar iyi kabul ettirilebilir.Osmanlıya barbar diyen batılılar on- yirmi yıl gibi kısa bir sürede işgal ettikleri yerin kültürel yapısını alt üst ediyorlar. Buna En iyi Örnek ise şudur.: Osmanlı Cezayir' e yüzyıllarca hakim oldu o kurak topraklara binlerce cami medrese ve tatlı su hayratı yaparken doksan yıl o bölgeye giren Fransa bütün cezayiri alt üst etti bu gün cezayirliler Fransızcayı ana dillleri sanmakta.Oysa biz Osmanlıcayı bile bilmiyoruz İşte Medeniyet işte medeniyet

  YanıtlayınSil
 5. Çok güzel 2 antika. Halıdaki silah deseni savaşın ve silahın insan hayatında ne kadar yer edindiğinin bir kanıtı.

  YanıtlayınSil